چطور برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ (برنامه ریزی برای کنکور)

?>

برنامه ریزی یکی از اصول مهم و اولیه برای داشتن فعالیت سودمند و در چارچوب است به این معنی که شما با برنامه ریزی در همه امور زندگی به خوبی میتوانید فعالیت های خود را سازماندهی کنید و به صورت نتیجه بخش فعالیت خود را پیش ببرید. در این زمینه داشتن برنامه ریزی روزانه خیلی بیشتر میتواند فرد را برای رسیدن به اهداف خود یاری نماید.

به طور کل افراد یا اهدافی بلند مدت دارند و یا اهدافی کوتاه مدت که برای رسیدن به هر کدام از این ها به صورت ناخودآگاه و حتی بدون اینکه برنامه خاصی را بر روی کاغذ بنویسند در جهت رسیدن به آن تلاش میکنند. حال در نظر بگیرید که اگر به صورت روزانه و با نوشتن برنامه ای دقیق برای انجام کارهای روزمره پیش برویم چقدر فعالیت های سودمند تر و بازدهی بیشتری را در 24 ساعت یک روز خواهیم داشت. از این رو اهمیت برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت نقش بسیار موثری را دارد و تقریبا برنامه ریزی برای همه افراد یکی از کلیدی ترین نکات برای رسیدن به خواسته ها محسوب میشود.

اما در این میان افرادی هستند که اهمیت برنامه ریزی برای آنها بسیار حساس و اساسی است مانند کنکوری ها و داوطلبینی که برای شرکت در آزمون هایی سرنوشت ساز در تلاش هستند. داشتن یک برنامه ریزی دقیق و درست به خوبی میتواند برای کنکوری ها راه گشا باشد و نتیجه مطلوب و رضایتبخشی را برای آنها ایجاد نماید.

اساسا اغلب داوطلبان احساس میکنند که برای داشتن یک برنامه درسی دقیق باید حتما پیچیدگی ها و دردسرهای زیادی را تحمل کنند تا بتوانند یک برنامه ریزی خوب داشته باشند اما در نظر بگیرید که داشتن یک برنامه ریزی اصلا کار دشوار و پیچیده ای نیست در حقیقت اصلی ترین بخش در برنامه ریزی عمل به آن است که میتواند کلید موفقیت شما باشد این درحالی است که برنامه ریزی کردن به هیچ وجه کار سختی نیست و هر داوطلبی به سادگی و با رعایت چند نکته مهم و اصولی میتواند یک برنامه ریزی بسیار هدفمند و نتیجه بخش را برای خود طراحی کند. لذا در ادامه مبحث راه ها و روش های مناسب برای داشتن یک برنامه ریزی درست و رسیدن به نتیجه مطلوب را برای شما ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

برنامه ریزی برای کنکور چیست؟

در ابتدا باید بدانیم برنامه ریزی کنکور چیست و چه کارکردی دارد. لذا باید گفت برنامه ریزی برای کنکور یعنی زمانبندی و استفاده درست و بهینه از زمان برای استفاده حداکثر از آن برای رسیدن به نتیجه مطلوب در کنکور. داشتن برنامه ریزی برای کنکور یکی از اصول بسیار مهم برای قبولی در دانشگاه دلخواه شماست و اغلب صاحب نظران نیز بر این باورند که بدون تلاش و ممارست و برنامه ریزی هرگز نمیتوانید به نتیجه دلخواه خود در کنکور دستیابید.

بنابراین در برنامه ریزی کنکور شما میتوانید به خوبی و با در نظر گرفتن بسیاری از شرایط یک برنامه کامل و هدفمند را پی ریزی کنید و با حرکت در چارچوبی که خودتان طراحی کرده اید نتیجه گیری موثری را نیز به دست آورید. در حقیقت در برنامه ریزی برای کنکور و مطالعه درست این خود شما هستید که نوع و شیوه برنامه ریزی و عمل به آن را تعیین میکنید.

روش های برنامه ریزی برای کنکور

برای برنامه ریزی کنکور روش های زیادی وجود دارد تا شما بتوانید از حداقل زمان حداکثر استفاده را ببرید. بنابراین برخی برنامه ریزی بر اساس هدف را در پیش میگیرند و برخی برنامه ریزی بر اساس زمان. به این شکل که برای مثال شما قصد دارید در رشته پزشکی پذیرش شوید و این هدفی است که شما برای خود تعیین کرده اید بنابراین تمام تلاش خود را انجام میدهید تا برنامه ریزی شما در راستای رسیدن به همین هدف پیش برود. از طرفی برخی زمان برایشان در الویت است و سعی میکنند برنامه و اهداف خود را بر اساس زمان پیش ببرند تا به نتیجه مطلوب برسند.

به هر صورت داشتن یک برنامه ریزی درست و حساب شده مستلزم در نظر گرفتن شرایط فردی خودتان است به این معنی که هر فرد با روش های خاص خود و متناسب با عادات و نحوه یادگیری خود میتواند یک برنامه ریزی درست را برای خود داشته باشد و صرفا با اطمینان نمیتوان گفت که برنامه ریزی های کلی یا جزیی برای همه افراد به صورت یکسان پاسخگوست لذا علی رغم در نظر گرفتن برنامه ریزی های کلی و اصولی باید حتما شرایط فردی خود را نیز در نظر بگیرد و یک برنامه ریزی کلی را در قالب عادات فردی خود اجرا کنید.

در این زمینه تنها چیزی که اهمیت دارد میزان تمرین و ممارست شماست که این تمرین و ممارست شما میتواند به شیوه های مختلفی صورت گیرد برای مثال زمانی که یک نفره در طول تمام شب درس خوانده است نباید به شما هیچ گونه اضطرابی وارد کند زیرا برخی افراد در طول شب یادگیری بالایی دارند و در عوض برخی در طول روز بازدهی خوبی برای یادگیری دارند لذا نباید این مقایسه را انجام داد تا بتوانید بدون اضطراب بر اساس برنامه خود پیش بروید.

مطالعه کنید
برنامه ریزی افراد موفق در زندگی

رمز موفقیت برای داشتن یک برنامه ریزی مناسب برای کنکور

برای داشن یک برنامه ریزی درست و مناسب صرفا برنامه ریزی کردن کافی نیست عمل کردن به آن و از خودگذشتگی در مسیر میتواند شما را برای رسیدن به بهترین و مطلوب ترین نتیجه یاری کند. اغلب داوطلبان گمان میکنند که اگر یک برنامه ریزی سخت و فشرده بریزند به خوبی میتوانند در کوتاه مدت نتیجه های بزرگی را دریافت کنند اما باید بدانید که به هیچ وجه نمیتوان با یک برنامه ریزی طوفانی و فشرده به نتیجه رسید زیرا چنین برنامه ریزی هایی به زودی شما را خسته میکند و شما را از ادامه مسیر نیز بازمیدارد لذا رمز موفقیت شما برای داشتن یک برنامه ریزی دقیق و مناسب صبوری کردن و داشتن یک برنامه بلند مدت برای رسیدن به موفقیت است.

باید در همان آغاز مسیر بپذیرید که رسیدن به اهداف بزرگ نیازمند تحمل برخی از سختی ها در طول مسیر است و لذا سعی کنید در تمام طول مسیر حرکت خود، به اهداف خود و شرایط ایده آلی که در ذهن دارید فکر کنید به این شکل به خوبی انگیزه کافی را در خود ایجاد میکنید تا قدرت تحمل سختی ها  را در خود افزایش دهید. از طرفی این موضوع را نیز در نظر بگیرید که هیچ زمانی برای شروع کردن دیر نیست به این معنی که سعی کنید در هیچ زمانی حس نومیدی نداشته باشید و یقین داشته باشید که برنامه ریزی برای کنکور در هر زمانی میتواند نتایج مطلوب تری را برای شما ایجاد کند لذا هر زمانی که تصمیم گرفتید که درس خواندن را برای کنکور آغاز کنید حتما برنامه ریزی را برای خود در نظر بگیرید و براساس برنامه پیش بروید تا بتوانید حداکثر نتیجه را برای خود رقم بزنید.

نکات مهم برای برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی برای کنکور از اهمیت زیادی برخودار است لذا باید برای پی ریزی آن نکات بسیار زیادی را در نظر گرفت تا بتوان برنامه ای را طرح ریزی کرد که به خوبی بتوان به آن عمل کرد و نتیجه بخش باشد. لذا صرف اینکه برنامه ریزی کنید و نتوانید  به خوبی از پس آن برآیید نشان دهند ضعف شما در نوع برنامه ریزی است. لذا در ادامه نکات مهم برای داشتن یک برنامه ریزی درست و موثر را ارائه خواهیم داد تا بتوانید برنامه ای را طراحی کنید که به خوبی بتوانید به آن عمل کنید:

تعیین اهداف

یکی از مسائل مهمی که قبل از برنامه ریزی برای کنکور حتما باید به ان توجه شود مشخص کردن هدف شماست به این معنی که داوطلب قصد دارد در چه رشته ای قبول شود؟ هدف او از درس خواند چیست؟ یا حتی چه دانشگاه و چه رتبه ای را در نظر دارد؟ با در نظر گرفتن این اهداف به خوبی مسیر شما از دیگر مسیر ها جدا و سازماندهی خواهد شد و چراغ راه شما روشن خواهد شد تا به شما نشان دهد که چگونه باید این مسیر طی شود.

برای مثال اگر داوطلب در رشته علوم انسانی هدفش پذیرش در دانشگاه معتبر و در رشته حقوق و یا روانشناسی باشد بنابراین با تیکه بر این هدف به خوبی میتواند مواد و منابعی درسی خود را تفکیک کند و با در نظر گرفتن دروس و سر فصل های مهم برای پذیرش در رشته مورد نظر خود میتواند به خوبی برای ادامه مسیر اماده شود.

بنابراین مشخص کردن هدف به خوبی هدایتگر داوطلبان خواهد شد و مسیری درست و یک پارچه را پیش روی میگشاید. زیرا همانطور که میدانید پذیرش در هر رشته و دانشگاهی نیازمند یک سری الویت هاست بنابراین تعیین هدف به شما کمک میکند که با در نظر گرفتن این الویت ها مسیر حرکت درست تری را انتخاب نمایید. در حقیقت تعیین هدف چارچوب کلی برنامه ریزی شما را ایجاد میکند و به شما کمک کند تا از سردرگمی خارج شوید. اغلب افرادی که در برنامه ریزی برای کنکور اهداف خود را به صورت واضح و مشخص مینویسند به خوبی فضای روانی مناسبی را برای رسیدن به اهداف خود ایجاد میکنند.

نوشتن فعالیت ها و برنامه کاری در طول روز

بعد از تعیین هدف خود حال باید یک برنامه روزانه دقیق را پی ریزی کنید لذا برای تنظیم برنامه مناسب روزانه باید لیستی از همه فعالیت های خود را در طول روز تهیه نمایید برای مثال ساعت مدرسه رفتن، ساعات استراحت، میزان خواب در طول روز، زمانی که به تلفن همراه اختصاص میدهید، ساعات بیرون از منزل و…. خلاصه هر فعالیتی که در طول روز به صورت مستمر به آنها میپردازید را یادداشت نمایید و یک لیست از انها برای خود تهیه نمایید و به دسته بندی آنها بپردازید به این شکل که فعالیت های خارج از منزل را جدا و فعالیت های داخل منزل را نیز جدا لیست کنید و برای هر کدام از انها به زمان بندی و برنامه ریزی بپردازید تا بتوانید یک برنامه زمانی مناسب را به دست آورید.

مطالعه کنید
بهترین روش برنامه ریزی روزانه

از انجایی که مهم ترین عنصر در برنامه روزانه زمان است لذا سعی کنید در زمانبندی خود حتما حتما به صورت بهینه سازی پیش بروید تا زمان از دست رفته و یا بالعکس زمان اضاف زیادی را نداشته باشید در حقیقت اگر فعالیت های خود را اصولی انجام دهید به خوبی میتوانید از عنصر زمان به صورت بهینه استفاده نمایید به این شکل اگر برای خود مشخص کرده اید یک ساعت در روز را به تلفن همراه خود و حضور در شبکه های مجازی اختصاص دهید پس سعی کنید از این زمان به صورت درست استفاده کنید و نه بیشتر از زمان مشخص شده و نه کمتر از بهره ببرید.

الویت بندی

بعد از تهیه لیست نوبت میرسد به الویت بندی کردن کارها و فعالیت ها به این شکل که شما باید برای درس خواندن زمان هایی را در نظر بگیرید که بازه یادگیری شما در انها خوب است برای مثال باید در نظر بگیرید که شب هنگام یادگیری شما بیشتر است یا هنگام روز؟ صبح بیشتر یادگیری دارید یا عصر؟  به هر روی حتما بازه زمانی یادگیری خود را تعیین کند و بر اساس آن فعالیت های دیگر خود را الویت بندی برای مثال اگر عصرها به خوبی درس را فرا می گیرید به خوبی میتوانید یک برنامه ریزی را الویت بندی که که زمان عصر به طور کامل به درس خواند شما اختصاص پیدا کند و لطمه ای به فعالیت های روزانه شما نیز وارد نشود.

از طرفی سعی کنید الویت بندی های خود را نیز به صورت متعادل در نظر بگیرید و ابتدا فعالیت هایی را در الویت قرار دهید که نیاز به انرژی بیشتر و سختی آنها نیز بیشتر است و در ادامه به ترتیب کارهای سخت و آسان را در کنار هم انجام دهید تا بتوانید به صورت متعادل و نه خیلی سطح پایین و نه خیلی سطح بالا و سخت به ان عمل کنید.

در نظر گرفتن زمان های خالی

از طرفی در برنامه ریزی خود حتما زمان های خالی را مشخص کنید تا بتوانید یک برنامه ریزی بهینه شده داشته باشید به این معنی که رفته رفته شما باید زمان درس خواندن خود را بیشتر کنید تا به تدریج ساعت درس خواندن شما در طول روز افزایش پیدا کند لذا همیشه زمان های خالی را در برنامه خود در نظر بگیرید تا در صورت بروز هر مشکل غیر منتظره بتوانید جبران کنید. داشتن زمانی خالی در برنامه به نوعی انگیزه و انرژی شما را نیز بیشتر میکند و در صورتی که یکی از درس ها نیز علی رغم پیش بینی شما بسیار کندتر پیش رفت اضطراب عقب ماندن از برنامه را نیز نخواهید داشت.

مشخص کردن برنامه درسی

بعد از مشخص شدن زمان های مناسب برای درس خواندن اکنون باید به سراغ تنظیم برنامه درسی بروید در این مرحله شما با در نظر گرفتن هدف و رشته مورد نظر خود دروس را طبقه بندی کنید و سپس درس هایی که قرار است در طول یک روز خوانده شود را نیز مشخص کنید به این شکل که حتما درسی را که به ان علاقه دارید را در برنامه روزانه خود قرار دهید. از طرفی تعادل را در برنامه روزانه خود رعایت کنید و لزوما دروس سخت و فهمیدنی را در یک روز قرار ندهید سعی کنید در کنار دورس فهمیدنی دروس حفظی را نیز قرار دهید تا به این شکل به ذهن خود نیز ثبات لازم را بدهید.

بنابراین برای مشخص کردن هر درس برای مطالعه روزانه به گونه ای پیش بروید که ذهنتان خسته نشود و یک ریتم خسته کننده و ثابت نداشته باشد تا بتوانید یادگیری خود را عمیق تر و درست تر پیش ببرید برای مثال در نظر بگیرید که شما دو ساعت را در طول روز به  خواندن یک درس فهمیدنی پرداخته اید و سپس بعد از یک استراحت مناسب و نرمال به سراغ یک درس حفظی پرداخته اید به این شکل به خوبی متوجه راحتی یادگیری نیز خواهید شد و ذهن در فرایند یادگیری نیز به خوبی عمل خواهد کرد.

تهیه منابع درسی

بعد از مشخص شدن نحوه درس خواندن به سراغ تهیه منابع درسی بروید کتاب های درسی همیشه الویت و منبع درسی شما خواهند بود اما کتب کمک درسی و به ویژه کتاب های تست یکی از مهم ترین منابع شما برای یادگیری به حساب می آیند به این معنی که شما حتما نیاز دارید تا دروس را دوره کنید و دانش و دانسته های خود را تثبیت کنید لذا به این منظور کتب تست یکی از بهترین روش ها برای تثبیت و یادآوری دروس خوانده شده هستند به این منظور شما باید در پایان هر روز یک مطالعه و دوره نهایی بر روی دروس خوانده شده خود در طول روز داشته باشید و آخر هر هفته نیز سعی کنید که دروسی که در طول هفته مطالعه کردید را نیز دوره کنید تا دانسته های خود را به صورت عمیق ثبت کنید.

مطالعه کنید
برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه

در این راستا انواع کتب تست و یا دروس کمک درسی در کنار کتاب های درسی خودتان بسیار کمک کننده خواهد بود لذا شما میتوانید منابع کمک درسی زیادی را به صورت فیلم، پادکست، کتاب و… تهیه نمایید و در کنار کتاب های درسی و مطالعه روزانه خود از آنها استفاده نمایید و بازدهی خود را نیز افزایش دهید و البته در نظر داشته باشید که این موضوع نیز بسته به این است که میزان یادگیری شما با کدام یک از این منابع سازگار تر و راه گشا تر است به این معنی که نمیتوان به طور قطع گفت اگر یک نفر با تست زنی به خوبی توانسته سطح خوبی را به دست آورد لزوما افراد دیگر نیز با این شیوه به نتیجه مطلوب میرسند لذا در این راستا نیز الویت فرد و نحوه یادگیری داوطلب است.

زمانبندی برای مطالعه

برای زمان بندی مطالعه روزانه خود سعی کنید که به صورت فشرده و یک سره به مطالعه نپردازید زیرا به این شکل قدرت یادگیری مغز در ساعت های اخر به شدت کاهش می یابد و خستگی مغز مانع از بازدهی خواهد شد لذا به این منظور سعی کنید بعد از هر یک ساعت و یا چهل و پنج دقیقه مطالعه یک استراحت یک تا پنج دقیقه ای را برای خود در نظر بگیرید و بعد از استراحت به مغز با انرژی بیشتر شروع کنید به درس خواندن.

در نظر گرفتن نحوه یادگیری

یکی از نکاتی که حتما در برنامه ریزی برای کنکور داوطلبان باید در نظر بگیرند نحوه یادگیری است. به این معنی است که برخی از افراد دروس را به صورت تست زنی به خوبی فرا میگیرند. برخی از طریق فیلم های آموزشی، برخی از طریق خواندن کتاب های درسی و… لذا باید حتما نحوه یادگیری خود را به خوبی در نظر بگیرید زمانی که شما بتوانید به خوبی نحوه یادگیری خود را کشف کنید و بر اساس آن پیش بروید به هیچ وجه خسته نخواهید شد و با اطمینان کامل به برنامه خود عمل خواهید کرد.

نکته ای که در این باره از اهمیت بالایی برخودار است این است که سعی کنید هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید و از اینکه دیگران شیوه مطالعه و درس خواندشان با شما یکی نیست دچار اضطراب نشوید با تکیه بر این امر که هر کس شیوه مطالعات و نحوه یادگیری متفاوتی دارد به مسیر خود ادامه دهید.

در نظر گرفتن زمان مناسب برای استراحت

سعی کنید در طول روز بعد از انجام دادن هر فعالیتی که در برنامه ریزی شما قرار داشته است یک تایم یک ربع را برای استراحت در نظر بگیرید تا بتوانید انرژی خود را برای انجام فعالیت های دیگر نیز جمع کنید و با بدون دلزدگی به برنامه ریزی خود عمل کنید در نظر گرفتن زمان استراحت یکی از نکات بسیار مهم در طول روز است که به فرد انرژی مضاعفی را میدهد. البته در نظر داشته باشید که باید زمان استراحت شما به صورت متعادل باشد و با افراط و تفریط همراه نباشد.

برای مثال برخی از داوطلبان فکر میکنند ار از صبخ تا شب و بدون وقفه به درس خواندن بپردازند حتما نتیجه مطلوبی را میگیرند اما باید گفت تلاش و ممارست همیشه خوب و نتیجه بخش است اما نه به صورت افراطی زیرا مغز حتما نیاز به یک زمان برای تنفس و تثبت دانسته ها دارد در غیر این صورت مطالب فقط به صورت بیهوده و سر ریز وارد مغز خواهد شد که هیچ جایی برای تثبیت نخواهد داشت. بنابراین حتما زمان استراحت را بین همه فعالیت های خود در نظر بگیرید.

ارزشیابی خود

سعی کنید در پایان هر روز یک ارزشیابی خوب و درست از نحوه درس خواندن خود داشته باشید به این شکل که ببینید آیا توانسته اید به خوبی طبق برنامه، دروس در لیست را مطالعه کنید؟ آیا یادگیری شما ثبیت شده و عمیق بوده است؟ آیا روشی که انتخاب کرده اید در یادگیری شما موثر است یا خیر؟ در حقیقت ارزشیابی برای داشتن یک برنامه مفید تر و دقیق تر به خوبی به شما کمک میکند به ویژه که در صورت بازدهی مفید به خوبی میتواند انگیزه شما را باری مطالعه نیز بالا ببرد.

از طرفی در صورتی که برنامه ریزی شما بازدهی مناسب را نداشته باشد با ارزش یابی زود به زودی که انجام میدهید به خوبی میتوانید یک سری تغییرات در آن ایجاد نمایید تا در نهایت یک برنامه منسجم و کاملا متناسب با شرایط و ویژگی های خود تنظیم نمایید و از آن نتیجه مطلوب خود را به دست آورید. در حقیقت رسالت اصلی ارزشیابی در این است که دانسته های شما را به صورت عمیق ثبت کند زیرا به طور قطع نمیتوان گفت که یک بار خواندن مطالب میتواند تثبیت خوبی داشته باشد لذا در هر برنامه ای که برای کنکور طراحی میکنید حتما زمان دوره کردن را در نظر بگیرید به ویژه برای برنامه های یک ساله کنکور و یا حتی بیشتر، زیرا قطعا شما به مرور زمان یک سری مسائل را به دلیل حجم بالای دروس فراموش خواهید کرد و نیاز خواهید داشت تا تمام دروس خوانده شده را چندین باره دوره کنید.

مطالعه کنید
چگونه یک برنامه ریزی درسی خوب داشته باشیم؟

پایبندی به برنامه ریزی در نظر گرفته شده

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در برنامه ریزی به ویژه برای کنکور در نظر گرفت پایبندی به برنامه ریزی روزانه تان است. زیرا موفقیت در کنکور نیازمند یک برنامه بلند مدت و حساب شده است لذا سعی کنید برنامه ای کاملا متعادل و درست را برای یک بازه مثلا یک ساله طراحی کنید تا بتوانید بدون فشار زیاد و با تانی خاطر پیش بروید. زمانی که شما یک برنامه متعادل را برای خود در نظر میگیرید به خوبی نیز میتوانید به آن پایبند باشید و از آن نتیجه بگیرید.

بنابراین سعی کنید تحت هر شرایط بر طبق برنامه خود پیش بروید و در صورتی که نتوانستید بر طبق برنامه خود پیش بروید حتما ظرف چند روز برنامه خود را جبران کنید و دوباره برگردید به برنامه ریزی هر روزه خود. استمرار و انگیزه شما برای حرکت در مسیر برنامه ریزی شده تضمین کننده موفقیت شما خواهد بود.

روش های موثر برای افزایش تمرکز و بازدهی در یادگیری برای کنکور

با توجه به نکاتی که گفته شد شما میتوانید به خوبی یک برنامه ریزی درست و حساب شده را برای خود تنظیم نمایید و با عمل به آن نیز نتیجه مطلبو و دلخواه خود را نیز دریافت نمایید. اما لازم است تا روش هایی را نیز برای افزایش تمرکز و قدرت یادگیری خود در نظر بگیرید که در زیر به چند مورد از انها اشاره خواهیم کرد:

تغییر محیط و محل مطالعه

یکی از روش هایی که به خوبی میتواند در یادگیری شما موثر باشد تغییر مکان مطالعه است به این منظور شما میتوانید بعد از هر دوره ای مثلا هفته یک بار محل مطالعه خود را تغییر دهید مثلا یک هفته در کتابخانه، یک هفته در اتاق خود و… به این شکل با تغییر مکان روند یادگیری خود را نیز از حالت یکسان و خمودگی بیرون می آورید و شرایط مناسبی را نیز ایجاد میکنید.

چرخش زمانی مناسب

به این شکل که سعی منید در برخی از روزها زمان فعالیت ها و دورس خود را به لحاظ زمانی تغییر دهید برای مثال روزهایی که قرار نیست به مدرسه بروید و یا بازه زمانی خالی را دارید سعی کنید زمان مطالعه خود را از صبح به عصر و یا از عصر به صبح تغییر دهید و یک فضای متفاوت را در یادگیری ایجاد نمایید.

تغییر روش های یادگیری

یکی دیگر از روش هایی که شما میتوانید به خوبی از آن نتیجه بگیرید و تمرکز خود را بالا ببرید استفاده از روش های یادگیری متفاوت است به این شکل که شما میتوانید در کنار دروسی که مطالعه کردید از فیلم های اموزشی نیز استفاده کنید و با ایجاد این تنوع ثبیت دانسته های خود را افزایش دهید.

حفظ تعادل

از اصلی ترین نکاتی که به خوبی میتواند تمرکز و یادیگری شما را افزایش دهد حفظ تعادل در یادگیری است به این منظور سعی کنید در هر زمانی و برای همه برنامه ریزی های درسی خود تعادل در یادگیری را حفظ کنید تا به صورت مطلوب نتیجه گیری کنید.

در نظر بگیرید که روش هایی که گفته شد نیز همچنان بسته به نوع شرایط فردی دارد و ممکن است که این روش ها برای همه افراد نتیجه بخش نباشد لذا سعی کنید با در نظر گرفتن انچه که گفته شد برنامه ریزی شخصی و مطابق با شرایط خود را پیاده سازی کنید و از این روش ها نیز در صورت جواب دهی بر روی خود استفاده نمایید.

سخن آخر ما برای برنامه ریزی مطالعه کنکور

برنامه ریزی برای کنکور یکی از اصلی ترین دغدغه های داوطلبان و کنکوری های عزیز است که با آن مواجه هستند و زیرا کنکور تبدیل به یکی از اصلی ترین و سرنوشت ساز ترین برهه زمانی برای انها شده است لذا بسیاری از داوطلبان به دنبال این هستند تا روش های مناسبی را برای داشتن یک برنامه ریزی درست و حساب شده به دست اوردند تا بتوانند از این برهه سخت عبور کنند.

در این راستا روش های زیادی وجود دارد و افراد و مشاوران زیادی نیز سعی دارند تا این دغدغه را برای داوطلبان از بین ببرند لذا یکی از اصلی ترین روش هایی که میتوانید یک برنامه ریزی درست و حساب شده داشته باشید در نظر گرفتن نوع شرایط و عادات و ویژگی های شخصی خود است زیرا از آنجایی که اغلب افراد نحوه و شیوه یادگیریشان با یکدیگر متفاوت است بهتر است که با تکیه بر عادات خود یک برنامه ریزی درست را طراحی کنید و با عمل به آن موفقیت خود را تضمین نمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *