برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه

?>

یادگیری زبان انگلیسی یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان و یا افرادی است که به نوعی با آن سر وکار دارند و یا دست کم نسبت به آن علاقه مند هستند. روش های زیادی وجود دارد تا بتوانید از طریق آنها به این خواسته خود جامعه عمل بپوشانید که یکی از مهم ترین و کارامد ترین این روش ها یادگیری زبان در منزل است که میتواند با بهره برداری درست از زمان نتایج خوبی را حاصل کند.

 برای یادگیری باید در نظر داشته باشید که زمان کلیدی ترین نکته برای آموزش است به این شکل که یادگیری زبان، برنامه ای نیست که شما بتوانید در مدت زمان کم و به صورت فشرده به خوبی از پس آن برآیید لذا برای تحقق آن باید یک برنامه ریزی درست و هدفمندی داشته باشید تا بتوانید شاهد یادگیری درست و پایدار و نتیجه بخش باشید .

بنابراین برنامه ریزی نخستین گام برای رسیدن به هدف است. زیرا برنامه ریزی آن هم به صورت روزانه یادگیری را عمیق تر و پایدارتر میکند و در بلند مدت آثار ثمر بخش آن به خوبی مشخص خواهد شد. در این راستا افراد بسیاری به دنبال این هستند که زبان انگلیسی را در منزل بیاموزند تا با استفاده از از زمان های آزاد یادگیری عمیقی را نیز داشته باشند. از آنجایی که در طول شبانه روز زمان های آزاد زیادی در اختیار شما قرار دارند لذا میتوانید به خوبی با استفاده از این زمان ها یک بازه تعیین شده ای را برای یادگیری زبان در منزل داشته باشید  و به صورت مفید از زمان استفاده کنید

لذا یکی از تاثیرات اصلی و مهم برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان، داشتن زمان مناسب و بیشتر است که شما میتوانید با مداومت بر آن یادگیری بسیار قوی داشته باشید و نتایج آن را نیز به خوبی در روند یادگیری خود بسنجید.

بیشتر بخوانید: درآمد طراحی سایت در ایران

روش های برنامه ریزی هدفمند برای یادگیری زبان انگلیسی

*هدف گذاری قبل از شروع کار و مشخص کردن دلایل یادگیری زبان برای خودتان به صورت واقع بینانه میتواند شما را در مسیر درست قرار دهد بنا براین به صورت کاملا مشخص برای خود روشن کنید که برای چه هدف و منظوری قرار است یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنید آیا برای کار میخواهید زبان یاد بگیرید؟ آیا برای سفر، یا برای گرفتن مدرک دانشگاهی بین المللی، یا برای مکالمه و صحبت کردن و… با توجه به دلایل و اهدافی که برای خود تعیین میکنید به خوبی میتوانید یک روش یادگیری کاملا هدفمند را نیز مشخص کنید و میزان جدی بودن کار را نیز برای خود مشخص میکنید و به این طریق در نوع عملکردتان نیز متاثر خواهد بود.

مطالعه کنید
چگونه با گوشی برنامه ریزی کنیم؟ + معرفی نرم افزار گوشی موبایل

*تعیین بازه زمانی مناسب، که با توجه به برنامه اصلی روزانه شما مشخص میشود و به شما کمک میکند تا بتوانید زمانی را برای یادگیری مشخص کنید تا هم رضایت کافی را داشته باشید و هم قدرت یادگیری تان درست باشد. برای این کار لازم است که در ابتدا مشخص کنید که بازدهی مناسب برای یادگیری شما در چه ساعاتی موثرتر است. برای مثال آیا شما در روز بهتر یاد میگیرید یا شب هنگام؟ میزان انرژی و توان شما برای یادگیری در چه زمانی بیشتر است؟ آیا زود خسته میشوید یا دیر؟ با در نظر گرفتن این شرایط شما میتوانید یک بازه زمانی کاملا مناسب را برای خود تعیین کنید.

نکته دیگر اینکه در نظر داشته باشید چقدر وقت دارید تا یادگیری زبان خود را کامل نمایید برای مثال اگر حداقل زمان شما شش ماه است یا یک سال و یا هر زمان مشخص شده دیگری، به گونه ای برنامه ریزی خود را پیش ببرید که بتوانید در طول زمان مشخص شده به خوبی پیش بروید که به موقع و در زمان مقرر به نتیجه دلخواه خود رسیده باشید.

*سبک یادگیری و مواد و منابع لازم و متناسب با خود را تهیه نمایید به این شکل که اگر یادگیری شما بیشتر دیداری است سعی کنید مواد و منابعی را برای خود تهیه نمایید که با سبک یادگیری شما تطابق داشته باشد تا بتوانید ثمر بخش پیش بروید. اگر یاد گیری شما بیشتر از طریق نوشتن و تکرار و تمرین موثر تر است پس سعی کنید منابعی را تهیه نمایید که در راستای نوع یادگیری شماست. از طرفی اگر بیشتر اهل مکالمه کردن و صحبت هستید سعی کنید از یک دوست و یا گویشور کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه دلخواه را به این شکل داشته باشید.

از طرفی مشخص کنید که منابع شما از طریق کامپیوتر است یا از طریق گوشی هوشمند یا کتاب و یا جزوات. بنا بر نوع امکاناتی که دارید سعی کنید یک برنامه مناسب را تهیه نماید و یا اگر امکان دسترسی به منابع خود را ندارید سعی کنید به دنبال این باشید که چگونه و از چه راهی میتوانید مناسب ترین منابع را برای خود تهیه نمایید. داشتن منابع خوب و دلخواه انگیزه لازم برای یادگیری شما را بیشتر خواهد کرد.

*زمان استراحت شما بخش مهمی از روند یادگیری شما را در برمیگیرد به این شکل که شما باید در نظر داشته باشید که با توجه به توان یادگیری خود بازه های زمانی استانداردی را تعیین نمایید به این صورت که نباید برنامه ریزی فشرده و طاقت فرستایی را داشته باشید زیرا یادگیری زبان با توجه به سنگین بودن نوع یادگیری آن به زودی شما را خسته میکند و ممکن است که بعد از گذشت مدتی دلزده شوید و روند خود را نیمه کاره رها کنید. بنابراین داشتن یک برنامه ریزی درست و زمان مناسب برای استراحت به مغز، عملا شما را از دلزدگی و خستگی ناشی از یادگیری سخت زبان دور میکند و شما را با یک روند نتیجه بخش و موثر رو به رو خواهد کرد.

مطالعه کنید
کتاب های ثروتمند شدن در ایران + لینک دانلود کتاب های کسب ثروت

بیشتر بخوانید: طراحی سایت در اردبیل

چه راه هایی در جهت یادگیری بیشتر شما ایجاد انگیزه میکند؟

با توجه به شناخت اولیه ای که از خود و نحوه یادگیر تان در زبان انگلیسی به دست می آورید به خوبی میتوانید در پی امتحان روش هایی باشید که انگیزه شما را برای یادگیری بالا ببرند از مهم ترین نکاتی که میتواند به شما انگیزه لازم را بدهد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مکان مناسب: سعی کنید به هنگام مطالعه و یادگیری مکان هایی را انتخاب کنید که آرامش فکری و تمرکز شما را افزایش میدهد به این منظور اگر احساس میکنید که اگر تمام مدت دوره آموزشی شما در یک مکان خاصی ادامه یابد تاثیر مثبتی در یادگیری شما ایجاد میکند پس سعی کنید آن مکان طلایی را برای خود مشخص کنید.

از طرفی اگر احساس میکنید که ثابت ماندن در یک نقطه خاص شما را دلزده و خسته میکند پس سعی کنید در مدت های مشخصی تغییر مکان کوچکی برای خود ایجاد نمایید تا با توجه به فضای جدید نوعی انگیزه برای خود ایجاد نمایید. به این ترتیب از اهمیت مکان یادگیری غافل نباشید و آن را به مثابه یکی از مهم ترین روش های انگیزه بخش در نظر بگیرد.

الویت بندی درست: اینکه در یادگیری حریص باشیم یکی از نکات بسیار کلیدی در یادگیری است و میتواند در موفقیت ما تاثیر بسزایی بگذارد اما در نظر داشته باشید جای دادن مطالب ثقیل و سنگین در یک برنامه ثابت نمیتواند موفقیت ما را تضمین کند زیرا یادگیری مطالب سنگین در طول یک روز عملا کار درستی نیست و شروع آموزش با مطالب زیاد و سخت در همان ابتدا انگیزه یادگیری را از بین میبرد زیرا ذهن امادگی مطالب سخت را در ابتدا شروع به کار ندارد و سریع شما را خسته میکند.

بنابراین سعی کنید الویت بندی کنید و در مراحل اولیه از مطالب ساده و قابل فهم شروع کنید و به تدریج مطالب سخت را در آن بگنجانید تا بتوانید به این شکل هم ذهن خود را اماده کنید و هم انگیزه لازم را برای خود به صورت مداوم حفظ نمایید.

مطالعه کنید
30 جمله انگیزشی از زبان هوش مصنوعی برای مردم ایران

انتخاب منابع درست و مناسب: داشتن منابعی که درست و مطابق با نحوه یادگیری ماست به خوبی میتواند انگیزه مناسب برای یادگیری را در ما ایجاد نماید. بنابراین دقت نماید که منابعی که هیچ ارتباطی با یادگیری شما ندارد و یا شیوه ای که شما آن را متوجه نمیشوید را کنار بگذارید و با شناخت درست خود به سرتغ روش ها و منابع آموزشی بروید که در راستای هم شما باشد و با درک درست آن بتوانید انگیزه خود را افزایش دهید.

مداومت و ممارست: به برنامه ای که برای خود در نظر گرفته اید پایبند باشید و با مداومت و تکرار و تمرین پیش بروید و سعی کنید حتی یک روز را نیز ادست ندهید. به طور کل تکرار و تمرین از ملزومات اصلی هر نوع یادگیری است صرف داشتن یک برنامه ریزی درست نمیتواند برای شما نتیجه بخش باشد به کارگیری روش ها و تکرار آن در یادگیری زبان یکی از کلیدی ترین روش هاست بنابراین به برنامه ریزی خود به صورت مدام عمل کنید.

ارزیابی درست و به موقع خود: در نظر داشته باشید که برای دوره  آموزشی خود مراحل مختلفی را در نظر بگیرد و در پایان هر مرحله نیز برای خود یک آزمون را پیش بینی کنید تا از این طریق بتوانید به میزان افزایش سطح خود پی ببرید و با مشاهده رشد خود، انگیزه مضاعفی را برای خود ایجاد نمایید و قدرتمند پیش بروید.

بیشتر بخوانید: مشاوره کسب و کار اینترنتی

مشخص کردن طرح کلی برنامه ریزی برای یادگیری

بعد از اینکه نکات مهم در نوع و نحوه یادگیری خود را مشخص کردید حال نوبت به تعیین و طرح کلی برنامه ریزی تان فرا میرسد. بنابراین سعی کنید با توجه به نکاتی که در درجه اول اهمیت قرار دارد برنامه ریزی خود را نیز به همان شکل الویت بندی کنید.

_در ابتدا برنامه و زمان هایی را که برای یادگیری زبان انگلیسی مشخص کرده اید در برنامه روزانه خود بگنجانید. به طور مثال نیم ساعت قبل از شام یا یک ساعت عصر و یا هر زمان مناسب خودتان.

_حتما یک زمان برای استراحت خود در نظر بگیرید همانطور که گفته شد زمان استراحت بخشی از پروسه یادگیری شما نیز میباشد.

_منابع مورد نیاز خود را تهیه کنید و مطابق با نحوه یادگیری خود پیش بروید.

_آزمون ارزیابی یکی از مهم ترین نکات برای شماست و لذا در نظر داشته باشید که در مدت زمان مشخص آزمون ارزیابی خودتان را تکرار کنید و روند یادگیری خود را کنترل نمایید. برای این کار شما میتوانید از طریق ارزیابی های آنلاین پیش بروید.

مطالعه کنید
راز موفقیت در زندگی برای انواع شخصیت ها + 15 تجربه بزرگان

استفاده از حداقل زمان ها برای یادگیری حداکثر

ممکن است در طول روز عوامل زیادی منجر به این شود که شما نتوانید متناسب با برنامه روزانه خود پیش بروید لذا زمان هایی که در منزل مشغول کار یا فعالیتی هستید که تمرکز چندانی نیاز ندارد سعی کنید که از طریق گوش دادن روند یادگیری خود را ادامه دهید. به این شکل که شما میتوانید در حین آشپزی از طریق فایل های صوتی زبان با گوش دادن به مطالب و مکالمات زبان یادگیری خود را حفظ نمایید و طبق برنامه زمان یادگیری را نیز از دست ندهید. سعی کنید که در هنگام تهیه منابع اموزشی خود از منابع صوتی نیز غافل نشوید تا بتوانید حین رانندگی، آشپزی و یا زمان هایی که به خوبی میتوانید از فایل صوتی استفاده مفیدی را داشته باشید استفاده نمایید.

 از طرفی گوش دادن به فایل های صوتی زبان، در نحوه صحبت کردن آشنایی با تلفظ درست کلمات در مکالمات شما تاثیر بسزایی دارد لذا سعی کنید اگر به دنبال تقویت مکالمه و صحبت کردن به زبان انگلیسی هستید از این شیوه نیز استفاده نمایید.

سخن آخر

بنا برآنچه که گفته شد برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل باید در نخستین گام به شناخت عادات و نحوه یادگیری خود بپردازیم  تا بر اساس این شناخت که اصلی ترین موتور محرک و نتیجه بخش در یادگیری است پیش برویم. شناخت درست خود میتواند از هر نوع بی انگیزگی و عدم پویایی در مسیر یادگیری جلوگیری کند و با ایجاد انگیزه ای که در ما شکل میدهد نتایج رضایتمندی را نیز برای ما حاصل کند.

 در مراحل بعد هدف گذاری و تهیه برنامه ریزی درست و مطابق با برنامه های روزانه میتواند مسیری مناسب را برای یادگیری زبان فراهم کند. بنابراین اگر به دنبال یادگیری زبان انگیسی در منزل هستید میتوانید به راهکارهای ارائه شده در این مقاله نیز توجه داشته باشید و یک برنامه ریزی درست و هدفمندی را اجرا نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *