چگونه یک برنامه ریزی درسی خوب داشته باشیم؟

?>

چگونه برنامه ریزی درسی درستی داشته باشیم؟ برنامه ریزی یک روش بسیار هوشمندانه و درست در جهت زمانبندی برای بهره وری بیشتر از زمان است. به این معنی که با گنجاندن برنامه های لازم در یک بازه زمانی مشخص، از حداقل زمان خود حداکثر استفاده را خواهید برد. در حقیقت زمانی اهمیت برنامه ریزی برای شما مشخص خواهد شد که در یک بازه زمانی فعالیت های زیادی را انجام دهید و به صورت نتیجه بخش موفقیت های بسیاری را نیز به دست آورید.

از طرفی برنامه ریزی در پیشبرد اهداف شما موثر خواهد بود و با افزایش نتیجه بخشی میتواند در بعد روانی برای شما نتایج مطلوب تری را نیز ایجاد نماید. این روزها با توجه به ایجاد مشغله های جدید و شلوغ بودن تمام روز لازم به نظر میرسد که یک برنامه ریزی درست را برای کارها و فعالیت های روزانه خود داشته باشیم.

یکی از گروه هایی که به راحتی میتوانند از طریق برنامه ریزی به موفقیت های لازم برسند دانشجویان و محصلان هستند که با داشتن یک برنامه روزانه دقیق و موثر میتوانند بازدهی بسیار خوب و موفقیت های زودهنگامی را به دست آورند. لذا بسیاری دانشجویان و محصلان هستند که برای رسیدن به موفقیت قویا به دنبال داشتن یک برنامه ریزی خوب و کاربردی هستند بنابراین در این مقاله سعی داریم که برنامه روزانه مناسبی را برای شما ارائه دهیم. البته در نظر داشته باشید که در این مقاله نکات مهم و کاربردی به صورت کلی مطرح میشود و لذا این خود شما هستید که میتوانید در نحوه کاربرد ان متناسب با شرایط و اوضاع پیش رو به نتیجه مطلوب آن دست پیدا کنید.

اگر در کنار فعالیت درسی خود میخواهید برنامه نویسی را نیز بیاموزید:

تعریف برنامه ریزی درسی

در اینجا لازم به نظر میرسد که ابتدا یک تعریفی از برنامه ریزی درسی ارائه دهیم لذا باید گفت برنامه درسی درحقیقت ارائه تکنیک ها و راه و روش های هدفمند در جهت یادگیری و آموزش بهتر برای رسیدن به موفقیت است. لذا برای داشتن یک برنامه ریزی درست درسی باید یک سری تکنیک ها را به کار ببرید تا بتوانید به صورت هدفمند پیش بروید و یک برنامه کاربردی را تنظیم کنید که  قابل اجرا و  متناسب با نیاز و عملکرد شما باشد.

پیشنهاد میشود بخوانید:

اهمیت برنامه ریزی در زمینه درسی

در حقیقت اهمیت برنامه ریزی درسی زمانی مشخص خواهد شد که نتایج مطلوبی از آن برای شما حاصل شود لذا در زیر به چند مورد از اهمیت برنامه درسی اشاره خواهیم کرد:

مشخص کردن مسیر سازمان یافته و هدفمند

زمانی که شما بدانید در طول روز چه کارهایی را باید انجام دهید طبیعتا فعالیت و انگیزه شما نیز بیشتر خواهد شد و از طرفی نظم در کار شما به صورت یک موتور محرک عمل خواهد کرد و شما را برای رسیدن به موفقیت پیش میبرد. در حقیقت سازماندهی فعالتیت شما میتواند به لحاظ روانی موفقیت را برای شما دستیافتنی تر کند و حرکت شما را نیز تند تر کند.

رسیدن به پیشرفت سریع

زمانی که شما بتوانید یک برنامه درست و هدفمند را داشته باشید از حداقل زمان حداکثر استفاده را خواهید برد و لذا در کوتاه مدت نیز نتایج موفقیت آمیزی را نیز به دست خواهید آورد و پیشرفت سریع تری را خواهید داشت زیرا در این روش شما از همه زمان برای رشد استفاده کرده اید و زمان بیهوده نخواهید داشت.

نوشتن رزومه کاری حرفه ای

کمک به تطبیق با شرایط و مسائل

از طرفی زمانی که شما بر اساس برنامه ریزی روزانه پیش بروید میتوانید به خوبی با همه مسائل و شرایط کنار بیایید به این شکل که در برنامه ریزی این امکان برای شما وجود دارد که در برخورد با مسائل غیر منتظره توان کافی داشته باشید و بتوانید با شرایط کنار بیایید و از برنامه اصلی و هدف بلند مدت خود عقب نمانید.

استفاده درست و بهینه از زمان

اگر دقت کرده باشید متوجه میشوید زمانی که در طول یک روز کارهای زیادی داریم ولی برنامه مناسبی را برای انجام هیچ کدام از آن ها نداریم و بدون برنامه پیش میرویم بسیاری از کارهای خود را انجام نداده ایم درحالی که زمان های مفید زیادی را از دست داده ایم بنابراین در این شرایط به اهمیت برنامه ریزی پی خواهیم برد و متوجه میشویم که با داشتن یک برنامه ریزی درست میتوانید به صورت بهینه از زمان استفاده کنیم و هیچ زمانی را از دست ندهیم.

روش های برنامه ریزی درسی درست و هدفمند

در برنامه ریزی روش های زیادی وجود دارد که بسته به نوع فعالیت شما و شناختی که از خود دارید باید تنظیم شود یعنی نمیتوان به قطعیت گفت که یک برنامه ریزی کلی برای همه افراد نتیجه یکسان و مطلوبی را بدهد لذا شناخت کامل از خودتان مهم ترین نکته برای داشتن یک برنامه ریزی درست است لذا  به طور کل برای یک برنامه ریزی درست مراحل زیر را در نظر بگیرید:

تعیین اهداف بلند مدت و کودتاه مدت خود

در ابتدا قبل از ریختن یک برنامه درسی خوب باید هدف خود را مشخص کنید و نتیجه ای را که مد نظر دارید را نیز مشخص کنید برای مثال اگر در زمان کنکور سعی دارید تا رشته های مرتبط با علوم پزشکی را قبول شوید پس سعی کنید برنامه ریزی خود را نیز در راستای همین هدف در نظر بگیرید و از پرداختن به موضوعات حاشیه ای و هر آنچه که شما را از هدف دور میکند پرهیز کنید.

از طرفی به طور کل برای خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را نیز مشخص کنید اینکه برنامه ها و اهداف کوچک شما در راستای هدف بلند مدت شما حرکت کنند نتایج بسیار پرباری را برای شما ایجاد خواهد کرد و اینکه الویت ها را نیز در نظر بگیرید به این معنی که سعی کنید هدف های کوچک را نیز به مراتب برای رسیدن به اهداف بلند مدت مهم بدانید و از برداشتن گام های کوچک امتناع نکنید.

تهیه لیست از برنامه ها و فعالیت های خود در طول روز

شما نیاز دارید که برای برنامه ریزی درسی لیستی از فعالیت های غیر درسی خود را نیز در نظر بگیرید برای مثال زمان سرکار، زمان حضور در مدرسه یا دانشگاه، کارها و فعالیت های دیگر. با تهیه لیست از همه کارهای خود در طول روز زمان آزاد شما مشخص خواهد شد و لذا میتوانید متناسب با کارهایی که قرار است انجام دهید فعالیت های خود را پیش ببرید.

مشخص کردن عادات خود

برای داشتن یک برنامه درسی مناسب و کارآمد باید حتما عادات و ویژگی های خود را در نظر بگیرید به این معنی که شما باتوجه به عادات خود اینکه میزان قدرت یادگیری شما در چه ساعتی از روز است؟ ساعات پر انرژی شما در شب بیشتر است یا روز؟ یادگیری سریعی دارید یا کند؟ بیشتر دروس مفهومی را زودتر میفهمید یا دروس حفظی؟ لذا با در نظر گرفتن همه این مسائل میتوانید برنامه ای متناسب با خود در نظر بگیرد که بتوانید به ان نیز عمل کنید و یا به  طور کل نسبت به عمل به آن نیز مشتاق باشید.

ثروتمند‌ترین افراد جهان در سال ۲۰۲۲ + لیست دارایی

تنظیم یک برنامه درست و هدفمند

بعد از طی مراحل گفته شده نوبت میرسد به نوشتن و تنظیم یک برنامه درست و کارآمد تا بتواند شما را برای رسیدن به هدف یاری کند لذا برای تنظیم یک برنامه درسی درست  دقت کنید یک برنامه ریزی براساس زمان برای خود در نظر بگیرید به این شکل که مشخص کنید در چه زمانی فعالیت های غیر درسی دارید و در چه زمانی فعالیت های درسی دارید بعد از تقسیم و مشخص شدن این دو فعالیت حال به سراغ برنامه ریزی درست و حساب شده بروید.

در مرحله اول الویت بندی کنید:

یعنی کنید فعالیت های خود را به گونه ای تنظیم کنید که انرژی شما برای کل روز کافی باشد به این منظور سعی کنید دروس و فعالیت هایی که نیاز به تمرکز بیشتر دارد را در زمان های پر انرژی قراردهید و دروس ساده تر و قابل فهم تر را بعد از آن. در این میان به این نکته نیز توجه کنید که علی رغم توجه به ساعت انرژی خود دروس سخت را پشت سرهم قرار ندهید برای مثال اگر دروس حفظی برای شما سخت است دو درس حفظی را پشت سرهم قرار ندهید بلکه ما بین انها یک درس مفهمومی و متفاوت را قرار دهید تا به این شکل به بازدهی یادگیری خود کمک کنید.

چک لیست سئو 2022

مرحله بعد قرار دادن زمان استراحت

سعی کنید در طول کل برنامه درسی خود ساعات مشخصی را نیز برای استراحت خود در نظر بگیرید برای مثال میتوانید هر 60 دقیقه یک بار یک تایم 15 دقیقه برای خود استراحت بگذارید و انرژی خود را مجدد بازیابی کنید. دقت کنید که تعادل را در زمان استراحت و زمان مطالعه به نحو مطلوب حفظ کنید.

تعیین زمان خواب

در طول روز به صورت طبیعی بدن احتیاج به استراحت طولانی در قالب خواب دارد لذا حتما در نظر بگیرید که زمان خواب خود را به درستی و متناسب تنظیم کنید و آن را کم یا زیاد نکنید سعی کنید به اندازه لازم زمان برای خواب خود را در نظر بگیرید تا هم از برنامه عقب نمانید و هم بدنتان کشش لازم را داشته باشد. به این معنی که نه بیش از اندازه بخوابید و نه از زمان لازم خواب خود کم کنید.

استفاده از روش های مختلف برای مطالعه

سعی کنید برای یادگیری از تکنیک های مختلفی استفاده کنید و در روش های مطالعاتی خود تنوع ایجاد کنید به این شکل که در برنامه روزانه یکسان و یکنواحت خود نیز احساس دلزدگی و خستگی نخواهید داشت و انگیزه مطالعاتی خود را افزایش میدهید. استفاده از روش های مختلف در مطالعه نیز بسته به نوع یادگیری خودتان دارد و میتوانید از طریق تغییر مکان، استفاده از فیلم های آموزشی، فایل های صوتی و… روش های یادگیری متنوعی را امتحان کنید و تنوع لازم را ایجاد کنید.

پیشنهاد میشود بخوانید:

حفظ تعادل در مطالعه

یکی از نکاتی که باعث میشود تا شما به صورت مصمم و جدی برنامه خود را دنبال کنید داشتن تعادل در مطالعه است به این شکل که سعی کنید به خود فشار زیادی وارد نکنید و به اندازه ای مطالعه داشته باشید که ذهنتان متمرکز است و توانایی یادگیری دارد زیرا در صورتی که شما بخواهید مطالب زیادی را در مدت زمان کمی مطالعه کنید خیلی زود دلزده میشوید و از ادامه مسیر باز میمانید بنابراین حتی اگر در روز های اول شروع مطالعه نمیتوانید مدت زمان زیادی را درس بخوانید پس سعی کنید زمان آن را نیز کم کنید و رفته رفته که نسبت به آن عادت کردید زمان ان را افزایش دهید.

برای مثال اگر شما در ابتدا با 3 ساعت درس خواندن خسته میشوید پس سعی کنید ابتدا از 2 ساعت شروع کنید و رفته رفته تا هشت ساعت مطالعه را نیز میتوانید به خوبی در برنامه خود بگنجانید.

ویژگی های یک برنامه درسی کارآمد

یک برنامه درسی کارآمد و درست دارای ویژگی های زیر است:

  • یک برنامه اصولی و متناسب با عادات فرد است.
  • منعطف و قابل تغییر است.
  • همه فعالیت های روزانه را در برمیگیرد.
  • انگیزه کافی را در فرد ایجاد میکند.
  • قابل اجرا و نیتجه بخش است.
  • تمام اهداف فرد را تحت پوشش قرار میدهد.
  • به همه نیاز های فرد در زمینه درسی و فعالیت فرد اهمیت میدهد.

پیشنهاد میشود بخوانید:

سخن آخر

یک برنامه درسی خوب در راستای نیاز و عادات یک فرد است و با در نظر گرفتن شرایط فرد و شناخت کافی عادات، تنظیم میشود لذا باید در زمینه برنامه ریزی درسی تمام نقاط مثبت و منفی فرد را در نظر گرفت. از طرفی باید اهداف بلند مدت و کوتاه مدت را مشخص کرد و بر اساس آنها لیستی از کارهای روزمره را تهیه کرد و یک برنامه ریزی درست و هدفمند را تنظیم کرد. زمانی که یک برنامه متناسب با عادات و قابل اجرا باشد به خوبی میتواند فرد را در جهت رسیدن به موفقیت و نتیجه مطلوب یاری کند و حتی در مطالعه و درس خواندن نیز ایجاد انگیزه کند.

داشتن یک برنامه ریزی درسی خوب و مفید یکی از راه های کسب موفقیت است که با توجه به مشغله ها و درگیری هایی که در دنیای امروز دیده میشود لازم  به نظر میرسد و برای دانش آموزان هدفمند راه کاری بسیار موثر است. از این رو به تمامی دانش اموزان و دانشجویان هدفمند توصیه میشود که در کنار اهدافی که برای خود در نظر دارند حتما از یک برنامه درسی خوب و مفید استفاده کنند تا در جهت تضمین موفقیت خود گامی اساسی بردارند.

بهترین شرکت واردات کشنده از اروپا در ایران را نیز بشناسید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *