راز موفقیت در زندگی برای انواع شخصیت ها + 15 تجربه بزرگان

?>

رسیدن به راز و اکسیر موفقیت در همه زمینه های زندگی بشر همیشه از بحث های پر مناقشه در اذهان عموم مردم بوده و هست و یکی از مسائلی است که بسیاری از فلاسفه، شاعران و نویسندگان بزرگ پیرامون آن آثار زیادی را بر جای گذاشته اند و شما میتوانید آثار زیادی را با طول تفصیل های بسیار در مورد راز های موفقیت در زندگی به دست آورید؛ اما سوال اینجاست که آیا صرف دانستن این رازها حقیقتا انسان را به آنچه مقصود است می رساند؟ قطعا صرف دانستن و دانش بدون عمل، چیزی جز جهل نیز نخواهد بود.

با توجه به این اینکه شخصیت همه افراد یک جامعه متفاوت است لذا معیارها و خواسته های انسانها نیز با یددیگر متفاوت خواهد بود لذا ارائه تعریفی جامع و مانع از موفقیت امری مشکل است؛ زیرا هر فردی با توجه به نوع نگاهش به زندگی و ایدئولوژی های متفاوتی که دارد موفقیت را نیز در عرصه های مختلف متفاوت میبیند و قطعا راه و روش رسیدن به موفقیت نیز برای هر شخص متناسب با نوع دیدگاه، روش زندگی، حتی حوزه وسیع تر به نوع فرهنگ، آداب و رسوم، نوع تربیت خانودگی، مسائل شخصیتی و توانایی های فرد و… متفاوت است.

بنابراین تعریفی جامع و مانع از موفقیت را نمیتوان به صورت یک قانون کلی برای همه انسان ها تجویز کرد، اما نکته ای که واضح و آشکاراست این موضوع است که ما انسان ها در ذات و سرشتمان دارای یک خمیر مایه واحدی هستیم و بر اساس آنچه که خداوند در ذاتمان به ودیعه نهاده است پذیرای بسیاری از مسائل برای رسیدن به موفقیت هستیم و به طور کلی میتوان از رازهای رسیدن به موفقیت سخن گفت راه هایی که با رعایت و به اجرا در اوردن هر کدام از آنها میتوانیم به موفقیت های کوچک و بزرگ بسیاری دست یابیم و از لذت نوش داروی موفقیت بهره کسب نماییم.

در این راستا به برخی از اساسی ترین عواملی که با قطعیت پاسخگوی رسیدن به رازهای موفقیت است اشاره میکنیم:

راز موفقیت در زندگی چیست؟ نخست خود را بشناسید!

خودشناسی و معرفت به نفس یکی از اصلی ترین و کارگشا ترین مسائلی است که راه را برای موفقیت شما هموار میکند. خود را بدانید عادات خود را، علایق، سلایق، ویژگی های برجسته خود، نکات منفی و مثبت درون خود و… با کسب آگاهی از خود به راحتی میتوانید در مسیر موفقیت گام نهید.

برنامه ریزی کنید یکی از راز های موفقیت در زندگی

برنامه ریزی نشانه نظم شماست و از نظم و انضباط است که شمیم موفقیت مسیر شما را فرا میگیرد لذا سعی کنید برای هر مرحله از زندگی خود برنامه ریزی درست و حساب شده ای داشته باشید و در هر مقطعی از زندگی ازدواج، تحصیل، کار و… برنامه ریزی خاص خود را انجام دهید و به آن پای بند باشید.

مطالعه کنید
چطور برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ (برنامه ریزی برای کنکور)

قدرت پذیرش شکست داشته را داشته باشید

شکست بخشی از پیروزی است تا زمانی که شکست را تجربه نکنید هیچ گاه طعم پیروزی را نخوهید چشید. لازمه هر پیروز و موفقیت شکست های پی در پی است. سعی کنید توانایی و ظرفیت پذیرش شکست را در خود افزایش دهید و قدرت کنار آمدن با هر زمین خوردن و فرو شکستنی را داشته باشید آنقدر قوی باشید که از سوختن و خاکستر شدنتان به مانند ققنوس از دل خاکستر به پرواز درآیید.

به دنبال آنچه که شما را خوشحال و شاد میکند بروید

سعی کنید در زندگی به دنبال مسائلی باشید که شما را شاد میکند، قدرت خلاقیت شما را فعال میکند. سعی کنید از فعالیت هایی که حتی احساس رکود و شکست را به شما میدهد فاصله بگیرید و هر کاری که حال شما را خوب میکند از انجام آن هراس نداشته باشید.

جذب انرژی مثبت و برون ریزی انرژی منفی

سعی کنید به دنبال انجام کارهایی نباشید که با ایجاد ضعف در شما احساس منفی را به شما منتقل کند. مهم تر از همه سعی کنید از انسان هایی که با اعمال و حرف هایشان انرژی منفی را به شما منتقل میکنند دوری کنید. جذب کارهایی شوید که که انرژی مثبت را در اطراف شما متساطع میکند، دعا کنید، نیایش کنید، با خالق خود خلوت کنید، ورزش کنید، لبخند بزنید و…

به خود و توانایی های که در هر زمینه ای دارید اعتماد کنید

زمانی که شما خودتان با اعتماد به نفس کامل به آنچه که نسبت به آن تونایی دارید ایمان پیدا کنید به راحتی میتوانید مسیر موفقیت را هموار تر کنید. اشتباهات خود را بپذیرد، سعی کنید از دل اشتباهات خود تجربه و توشه ای برای ادامه مسیر بردارید اشتباهات خود را در مسیر رها نکنید همه را جمع کنید و در کوله بار خود جای دهید شما به تک تک اشتباهاتتان نیاز دارید آنها درس های بزرگ موفقیت شما هستند.

راز موفقیت در زندگی؛ حرف و عملتان یکی باشد

سعی کنید جز آن دسته از آدم هایی نباشید که مدام در حال برنامه ریزی برای تغییر و ساختن آینده هستند اما هیچ گاه زمان مناسبِ شروع، برای آنها فرا نمیرسد. سعی کنید مرد عمل باشید با خودتان تعارف نداشته باشید با سبک و سنگین کردن توانایی های خود مسیر خودتان را پیدا کنید و متناسب با برنامه ریزی خود شروع به عمل کردن نمایید.

معاشرت با افراد موفق و با تجربه

مطمئنا همیشه هستند آدم هایی که موفقیت های زیادی را به دست آورده اند و نشست و برخواست با آنها نیز میتواند الگوی خوبی برای ما باشد. لازم نیست همه شکست ها را خودمان تجربه کنیم به یاد داشته باشید اگر قرار باشد همه شکست ها را خودمان تجربه کنیم هیچ گاه به قله های موفقیت نخواهیم رسید و مدام در باتلاق شکست ها به سر خواهیم برد؛ لذا لازم است که از شکست های دیگران و از تجربه های دیگران استفاده کنیم و ارتعاش موفقیت افراد موفق را نیز جذب نماییم.

مطالعه کنید
بهترین کتاب های انگیزشی [ خلاصه و نکات ]

اهداف بلند و قدم های کوچک داشته باشیم

داشتن هدف های بلند در خواسته هایمان باعث میشود تا طعم موفقیت نیز برایمان شیرین تر باشد. از طرفی مهم تر از داشتن هدف های بزرگ برداشتن گام های کوچک است، اگر برای هدف های بزرگ گام های بزرگ برداریم ممکن است با شکست رو به رو شویم لذا سعی کنید آهسته و با کسب تجربیات فراوان مسیر موفقیت را هموار کنیم. و اما در مورد کشور خودمان راه های کسب درآمد در ایران نوشتیم آن را بخوانید تا نگرانی هایتان برطرف شود.

متمرکز و رو به جلو حرکت کنیم

سعی کنیم برای همه هدف هایی که در زندگی داریم به صورت متمرکز عمل کنیم و از این شاخه به آن شاخه نباشیم و مسیر حرکتمان نیز رو به جلو باشد. بدون شک هیچ مسیری بدون سنگلاخ نخواهد بود و قطعا در مسیر، حرکتمان را کُند خواهند کرد، اما باید سعی کنیم بر همه سختی ها غلبه کنیم و مسیر رو به جلو را حفظ کنیم در شکست و رنج باقی نمانیم که حرکتمان را کند و یا رو به عقب منفعل کند.

رقابت پذیر باشیم

سعی کنیم از رقابت کردن با دیگران هراس نداشته باشیم. رقابت با دیگران سبب افزایش سطح توانایی هایمان میشود و لذا در رقابت هایی شرکت کنیم که توانایی هایمان را به چالش بکشد و سطح مان را افزایش دهد.

رقابت با افراد کم مایه و سطح پایین در حقیقت نوعی در جا زدن است و هیچ پیشرفتی را نیز برای ما به ارمغان نمی آورد.

راز موفقیت در زندگی؛ سختکوش و با اراده باشیم

همه ما میدانیم که رسیدن به هیچ موفقیت بدون درد و رنج نخواهد بود لذا بعد از پذیرش این موضوع سعی کنیم اراده خود را قوی سازیم و برای همه مشکلات و مصائب به دنبال راه چاره باشیم و با سخت کوشی مسیر را برای کسب موفقیت راحت سازیم.

از درگیری هایی که هیچ سودمندی ندارند فاصله بگیریم

درست است که سختی و مشکلات لازمه موفقیت است اما سعی کنیم از درگیری هایی که قرار نیست هیچ پیشرفتی را برای ما ایجاد کنند فاصله بگیریم. با دیدی تجارت گونه به مشکلات راه موفقیت نگاه کنید سختی هایی را با جان بپذیرید که سود و منفعتی بیش را برای شما به ارمغان بیاورند. عده زیادی خود را درگیر حاشیه میکنند اما در نهایت برایشان سودمند است. موفقیت در کسب درآمد دلاری در منزل را در همین جهت بخوانید.

مطالعه کنید
چگونه با گوشی برنامه ریزی کنیم؟ + معرفی نرم افزار گوشی موبایل

رعایت تعادل و پرهیز از افراط و تفریط

میدانیم که زیاده روی و افراط در هر چیزی اصلی ترین باز دارنده انسان از راه موفقیت است. سعی کنیم در زندگی انسان های سودمند باشیم و در گفتار، رفتار، کردار و… زیاده روی نکنیم. میانه روی امن ترین مسیر برای کسب موفقیت است.

داشتن روحیه شجاعت و ریسک پذیری

اگر کمی واقع بینانه به زندگی نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که انسان های ترسو و ضعیف به سادگی توسط مشکلات و مصائب هضم میشوند و هیچ مجالی نیز برای دوباره زیستن و پذیرش  راه های پر خطر و ریسک پذیر را ندارند. بنا براین اگر با دید چالشی به زندگی نگاه کنیم سعی میکنیم راه هایی که ریسک و خطر کردن در آن وجود دارد را نیز امتحان کنیم و صرف نظر از اینکه حقیقتا برایمان چه نتیجه ای را خواهد داشت. لذا سعی کنیم شجاع باشیم و قدرت خود را افزایش دهیم تا به سادگی هضم نشویم.

در لحظه زندگی کنیم تا احساس بهتری داشته باشیم!

دنیا از دیروز و امروز و فردا فقط گذار کردن را به خوبی یادآوری میکند لذا در بند یک زمان خاص نباشید پرواز کنید از گذشته عبرت بگیرید به آینده امیدوار و خوش بین باشید و در لحظه زندگی کنید و لذت امروز را به حسرت دیروز و ترس فردا از دست ندهید.

راز موفقیت در زندگی؛ مسئولیت پذیر و متعهد باشیم!

سعی کنیم هیچ گاه از زیر بار مسئولیت هایمان شانه خالی نکنیم. دور اندیشی کلید مسئولیت پذیری است به یاد داشته باشید که قبل از پذیرش یک مسئولیت اگر با دور اندیشی توانایی های خود و عواقب کار را بسنجید به خوبی میتوانید از پس مسئولیت هایی که دارید برآیید. از طرفی تعهد به مسئولیتی که دارید اعتماد به نفس شما را برای ادامه راه بالا خواهد برد و عملا حس قانونمندی را در شما بیدار خواهد کرد.

سعی کنید از قوه تخیل و تعقل خود استفاده کنید

خداوند موهبت های زیادی را به همه بندگانش عطا کرده است و فقط برخی به خوبی و در راه خیر از آنها استفاده میکنند و برخی به طریق منفی. لذا سعی کنیم انسان هایی صرفا مطیع عقل و یا مطیع تخیل و یا احساس نباشیم بلکه با دور اندیشی و به کار گیری درست هر کدام از این ها در جایگاه خود  بهترین و امن ترین مسیر را برای کسب موفقیت انتخاب نماییم.

تغییر را بپذیریم برای موفقیت در زندگی

جهان مسیری رو به تغییر و تبدیل را پیش رو دارد و مدام در حال تغییر است اگر عمیق به دنیا نگاه کنیم میبینم آمد و شد شب و روز، تغییر فصول و… مدام به ما یادآوری میکنند که تغییر کنیم در جا نزنیم آمادگی پذیرش تغییر را داشته باشیم، لذا سعی کنیم از منطقه امن خود خارج شویم و خود را برای هر تغییری هر چند کوچک و یا بزرگ آماده کنیم. در مسیر تغییر و سرد و گرم روزگار را چشیدن است که موفقیت ها خود را نشان میدهند.

مطالعه کنید
برنامه ریزی افراد موفق در زندگی

بنابرآنچه گفته شد دیدیم که مسیر موفقیت و کشف راز های موفقیت بحثی منفعل نیست و صرف دانستن آن، راه برای آدمی هموار نخواهد شد، بلکه انسان باید بعد از یادگیری تئوری راز و رمز موفقیت، در صدد اجرا و عملی کردن دانسته های خود بر آید و در این مسیر پذیرای همه مسائل تلخ و شیرن نیز باشد. لذا سعی کنیم خودمان را بالا نگه داریم و از هر چیزی که انبساط و انفعال را در ما بیدار میکند دور شویم تا بتوانیم موفقیت ها و برنامه های خود را به درستی و آنطور که شایسته است پیش ببریم و طعم دل انگیز موفقیت را بچشیم.

آنچه که بیان شد کلیتی از راه ها و رمزهای کسب موفقیت بود که رعایت هر کدام از آنها حتی به تنهایی میتواند موفقیت های کوچکی را نیز در زندگی برایمان فراهم آورد و از ما انسان هایی قوی و بلند مرتبه بسازد. به یاد داشته باشید که خداوند قادر در همه ما انسان ها چیزی را به ودیعه گذاشته است که با شناخت و علم به آن سخت ترین مسیر ها نیز برایمان هموار خواهد شد و موفقیت هایی شایسته نوع انسانی را به دست خواهیم آورد چرا که انسان موجودی است که روح خداوندی را در خود دارد و رسیدن به تعالی مهم ترین هدف خلقت اوست لذا سعی کنیم از انسانیت دست نکشیم و در مسیر رو به رشدمان از خالق مان بیاموزیم، بکار ببریم و به تعالی برسیم و به قول حافظ بدانیم:

آسمان بار امانت نتوانست کشید       قرعه کار به نام من دیوانه زدند.

حافظ

مشابه مقاله ای که خواندید در صفحه تولید محتوا ما سفارش خود را ثبت کنید تا برای سایت شما نیز محتوای متنی سئو شده نگارش شود.

هادی عظیمی
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *