رشته مدیریت کسب و کار چیست؟

?>

رشته مدیریت کسب و کار چیست؟ اگر میخواهید تحصیلات دانشگاهی خود را در این رشته ادامه دهید سوالات احتمالی شما در ادامه پاسخ داده شده است. میتوانید در قسمت کامنت های انتهای این صفحه سوالات بیشتر خود را بپرسید. این روزها با توجه به بازار داغ انواع کسب و کارها، شرایط متفاوتی نیز در زمینه کسب و کارهای مختلف نیز ایجاد شده است. برخی از مشاغل دارای رونق بیش و برخی دارای رونق کم و در این مسئله عوامل زیادی دخیل هستند. عواملی چون گسترش شبکه های مجازی، افزایش مخاطبان، افزایش رقابت ها، هزینه ها و بازار اقتصادی و… از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر رونق یک کسب و کارند.

بیشتر بخوانید: مشاوره کسب و کار اینترنتی

اغلب صاحبان کار و سرمایه با در نظر گرفتن شرایط و عواملی که ذکر شد دغدغه های زیادی در زمینه توسعه کسب و کار دارند و یا به طور کل برخی از افراد که تازه قصد شروع و راه اندازی کسب و کار را دارند و به نوعی میخواهند کار آفرینی کنند نخستین دغدغه هایشان نحوه رسیدگی به کسب و کار و یا موفقیت و عدم موفقیتشان هستند.

با توجه به نوساناتی که در بازار اقتصادی وجود دارد برای راه اندازی بسیاری از کسب و کارها باید دارای روحیه ریسک پذیری بالا و همچنین صبوری بالا هسیتم تا بتوان به خوبی در چنین شرایطی به موفقیت رسید. در حقیقت با در نظر گرفتن شرایط و جَو حاکم بر همه کسب و کارها که فشار اصلی را بر روی کارفرما و یا کار آفرین ایجاد میکند در این زمینه میتوان با یادگیری اصول و روش های درست در مدیریت کسب و کار یک رهبری درست و حساب شده برای کسب و کار خود ایجاد نمود.

به این منظور رشته ای با عنوان مدیریت کسب و کار راه اندازی شده است که به خوبی راهنمای صاحبان کار و سرمایه است و میتواند با یاد دادن مبانی مدیریت و رهبری برای کسب و کار شرایط ویژه ای را برای آنها فراهم کند. مدیریت کسب و کار در گذشته چندان اهمیت نداشت و هر فردی با حساب دو دوتا چهار تا برای خود تشکیلات محدودی را داشت و از همان روش و متد نیز برای مدیریت کار خود استفاده میکرد.

اما اکنون پیچیدگی های دنیای امروز شرایط را تغییر داده است و دیگر نمیتوان با تکیه بر اصول و متدهای پیشین وارد بازار داغ رقابت ها در کسب و کار شد. در حقیقت وجود رقابت ها در زمینه کسب و کارهای مختلف یکی از عواملی بود که جامعه این نیاز را در خود دید که رشته ای تحت عنوان مدیریت کسب و کار را راه اندازی نماید تا از این طریق بتواند شرایطی متوازن برای افراد با مدیریت عالی و افراد با مدیریت ضعیف را از هم ایجاد کند و نبض بازار در اختیار کسانی قرار گیرید که شایستگی حضور در این رقابت را برای افزایش خدمات به مردم و جامعه داشته باشند.

از این رو در این مقاله سعی داریم به طور کامل با رشته مدیریت کسب و کار آشنا شویم اصول و مبانی اصلی این رشته را نیز فرا بگیریم. لذا در ادامه مباحث برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

معرفی و آشنایی با رشته مدیریت کسب و کار یا ام بی ای

رشته مدیریت کسب و کار با نام اختصاری ام بی ای که مخفف مدیریت کسب و کار است در دانشگاه شناخته میشود. این رشته در ابتدا به صورت محدود و در مراکز فنی و حرفه ای تدریس میشد اما رفته رفته با اهمیت بازاریابی و بیزینس در کسب و کار به صورت تحصیلات دانشگاهی نیز در مقطع کارشناسی ارشد با سر فصل هایی در مورد اصول بازاریابی، مدیریت و رهبری کار، اصول تبلیغات درست و… راه اندازی شد و از سوی بسیاری از دانشجویان نیز مورد استقبال قرار گرفت.

مطالعه کنید
چرخه عمر محتوا چیست؟ کاربرد آن در استراتژی تولید محتوا چیست؟

این رشته برای سرپرست ها و مدیران کسب و کار و سازمان ها که نقش مدیریتی و رهبری دارند بسیار مفید است و به خوبی اصول و چارچوب های اصلی را در زمینه کسب و کار به افراد آموزش میدهد. این رشته دارای گرایش های متعددی است که در بیشتر کشورهای جهان نیز تدریس میشود و در کشور ما نیز عمر آن به چند سال اخیر باز میگردد.

بیشتر بخوانید: سفارش تولید محتوا

اصول و روش های رشته ام بی ای

رشته ام بی ای برای افرادی مناسب است که روحیه ریسک پذیری بالایی دارند و درشرایط مختلف صبر و استقامت کافی را دارند. لذا در این رشته اصول و روش هایی را به شما آموزش میدهند تا بتوانید به خوبی نقش رهبری و مدیریت را در کسب و کارهای مختلف برعهده بگیرید.

در این رشته به شما آموزش داده میشود تا بتوانید به روش های درست تبلیغات، برند سازی و توسعه بازار کار دسترسی پیدا کنید چیزی که اغلب صاحبان کسب و کار به دنبال آن هستند. حال سوال این است که چگونه آموزش فعالیت درست در این اصول میتواند فرد را به درستی راهنمایی کند؟

برای مثال در زمینه تبلیغات رشته ام بی ای به شما  کمک میکند تا ابتدا نقش و تاثیر تبلیغات را در کسب و کار و توسعه کار بدانید و سپس با یاد دادن اصول و مبانی تبلیغات درست و اصولی شما را در مسیر درست  تبلیغات سودآور قرار میدهد.

در زمینه توسعه کار این رشته به خوبی اهمیت توسعه و گسترش کار برای کارفرمایان و صاحبان کسب و کار مشخص میکند تا در صورت کار آفرین بودن و یا اینکه قصد راه اندازی کسب و کاری را داشته باشید به خوبی اصول اولیه در زمینه توسعه کسب و کار خود را آموزش ببینید و با بکار گیری این متد ها به موفقیت و اهداف خود نزدیک شوید.

در زمینه برند سازی نیز رشته ام بی ای اهمیت برند سازی در کسب و کار را با اصول و مبانی علمی برای شما روشن خواهد کرد و روش های برند سازی را نیز به شما آموزش خواهد داد تا بتوانید به عنوان رهبر و مدیر یک برند مخصوص به خود را داشته باشید.

بنابراین میتوان به صورت کلی گفت تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار میتواند در وهله اول برای مدیران کسب و کارها و یا سازمان های مختلف در زمینه مدیریتی راهنمای خوبی باشد و از طرفی برای بسیاری از کار افرینان اصول و مبانی مفید و کاربردی را ارائه داده است تا از این طریق بتوانند نقش مدیریتی و رهبری خود را به درست ایفا کنند.

بیشتر بخوانید: طراحی و سئو سایت در اردبیل

یادگیری رشته ام بی ای برای چه افرادی توصیه میشود

از آنجایی که این رشته به عنوان یک رشته اصلی در دانشگاه تدریس میشود و دارای گرایش های مختلفی در این رشته است لذا افراد زیادی با اهداف و توانایی های مختلف به تحصیل در این رشته میپردازند. به صورت کلی این رشته با توجه به اینکه به طور خاص در زمینه تربیت مدیران موفق در زمینه کسب و کارهای مختلف تدریس میشود لذا برای افرادی که در زمینه مدیرت و رهبری این توان و انگیزه را در خود میبینند بسیار راه گشاه خواهد بود.

مطالعه کنید
پادکست چیست؟ چگونه پادکست بسازیم؟

افراد با انگیزه ای که دارای روحیه ریسک پذیری بالایی هستند و توانایی مدیریت را نیز در خود میبنیند به خوبی میتوانند از مزایای این رشته استفاه نمایند و این توانایی را در خود افزایش دهند و به صورت علمی تر و حرفه ای وارد بازار کار شوند.

از طرفی این رشته با توجه به چارچوب کلی و پایه ای که دارد به خوبی میتواند افراد مستعد بسیاری را در خود پرورش دهد و برای دانشجویان آن فرصت شغلی مناسبی را ایجاد نماید. در نظر بگیرید که تحصیل کنندگان در این رشته تماما میتوانند در صورت نداشتن کسب و کار مستقل، با مدیریت و رهبری درست، برای شرکت ها و ارگان های مختلف با عنوان مشاوره در جهت توسعه کسب و کار و یا برند سازی فعالیت خاص خود را داشته باشند.

این رشته یکی از خوبی ها و ویژگی های مثبتی که دارد این است که تماما افرادی رهبر و مدیر در زمینه کسب و کار تربیت میکند و دانشجویان این رشته به خوبی اصول  اولیه برای رشد و پیشرفت در مسیر کاری را فرا میگیرند و به خوبی میتوانند به مدیران و صاحبان کسب و کار راهنمایی و مشاوره بدهند.

بیشتر بخوانید: پردرآمد ترین زبان های برنامه نویسی

نقاط قوت برای تحصیل در رشته ام بی ای

همانطور که قبلا ذکر شد امروزه تمرکز اغلب صاحبان کسب و کار بر روی توسعه و رونق کار و فعالیتشان است و لذا با سرعتی که پیشرفت در همه زمینه ها وجود دارد با کوچترین اهمال کاری ممکن است یک کسب و کار به طور کل از صحنه رقابت ها  حذف شود.

رقابت در بازار کسب و کار خود عاملی اصلی برای پیشرفت و یا پس رفت در یک کسب و کار به حساب می آید از این رو نمیتوان با روش ها و متدهای سنتی پا در عرصه مدیریت کسب و کار گذاشت بلکه باید با اطلاعاتی جامع و به روز و توان مدیریتی بالا وارد کار شد.

توان مدیریتی در هر کسب و کاری از مهم ترین عناصر در پا برچایی کسب و کار است و لذا ایجاد رشته ام بی ای یا مدیریت کسب و کار این امکان را ایجاد کرد که افراد با سطوح اطلاعاتی مختلف و یا به طور کل پذیرش دانشجویان علاقه مند به این رشته زمینه ای را فراهم کند تا کمک شایانی به رونق کسب و کارها انجام دهد.

لذا از مهم ترین نقاط قوتی که میتوان برای رشته مدیریت کسب و کار ذکر کرد رونق کسب و کارها و افزایش توان اقتصادی در جامعه است. امروزه در اکثر نقاط جهان ما با شیوه های نوینی در زمینه بازایابی رو به رو هستیم شیوه هایی که برخی از آنها در غرب منسوخ شده و هنوز در کشور ما توان اجرا شدن ندارد. لذا در این زمینه آموزش و تدریس علوم و فنون مربوط به بازاریابی یک نیاز مبرم برای رونق مشاغل و کسب و کارها به حساب می آمد.

اکنون با رونق و کارامدی که این رشته دارد تقریبا بازار کار بسیار پر رونقی نیز برای دانشجویان این رشته وجود دارد تا بتوانند در صورت داشتن سرمایه لازم با استفاده از فنونی که تحت آموزش آن بوده اند مدیریتی سودمند را برای کسب و کار خود داشته باشند.

مطالعه کنید
دنیا متاورس چیست؟ معرفی و آموزش متاورس

از طرفی  علاوه بر کسب و کار شخصی خود میتوانند به خوبی از اطلاعات و اموخته های خود برای رونق کسب و کارهای دیگر سازمان ها و ارگانها استفاده نمایند و درآمد مناسب خود را داشته باشند. در مرحله آخر نیز میتوان با ادامه تحصیلات در مقطع دکتری نیز به عنوان استاد به تدریس آموخته های خود به دیگر دانشجویان بپردازند. به هر روی دانش آموختگان این رشته با توجه به نوین بودن این رشته و علوم تخصصی مربوط به آن بازار کار موفقی را خواهند داشت.

تحصیل در این رشته به افراد و مدیران کمک میکند تا از زمان شروع کار و فعالیت و در زمان تولید و فروش و خدمات پس فروش نیز تمهیدات لازم را در نظر بگیرند تا بتوانند به درستی تمامی مراحل را رهبری و مدیریت کنند. در حقیقت این رهبری درست در تمام طول مسیر این امکان را ایجاد میکند تا بتوانید از حداقل امکانات و سرمایه ها به درست ترین شکل ممکن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کسب درآمد از روبیکا

هدف از ایجاد رشته ام بی ای

در حقیقت رسالت و هدف ایجاد این رشته مدیریت درست کار و سرمایه در شرایط سخت است تا بتوان با محدودیتی هایی که در یک کسب و کار وجود دارد به درستی کنار آمد و سرمایه های اندک را به سرمایه های کلان تبدیل کند. چیزی که در اغلب سیستم های بازاریابی و کسب و کارهای دنیا مشاهده میکنیم. برای مثال تبلیغات یکی از تکنیک هایی است که رشته مدیریت کسب و کار در اختیار افراد قرار میدهد بنابراین مدیران و رهبران موفق در کسب و کار با استفاده از تکنیک های درست تبلیغات به خوبی میتواند با یک تبلیغ درست و هوشمندانه شرایط کسب و کار خود را یک شبه تغییر دهند و سود رسانی کلانی را برای خود ایجاد نمایند زیرا در این شیوه ممکن است اغلب صاحبان کسب و کار بدانند که تبلیغات راه موثر برای رسیدن به درامد و سود رسانی بالاست اما این اصول و تکنیک هاست که در رشته مدیریت کسب و کار اموزش داده میشود تا فرد بتواند با تیکه بر این اصول تبلیغ درستی داشته باشد.

ایجاد توان مدیریت موفق با تحصیل در رشته ام بی ای

در حقیقت یکی مهم ترین ویژگی هایی که تحصیل در رشته ام بی ای برای شما ایجاد میکند افزایش توان مدیریتی شما برای بلند مدت است. در این رشته با توجه به علوم تخصصی که فرا میگیرید برنامه ها و روش های شما در زمینه مدیریت به صورت بلند مدت تاثیر گذار خواهد بود. زیرا شما را با نحوه شناخت استراتژی بیزینس ها و تجارت های مختلف آشنا میکند و این شناخت باعث میشود تا بتوانید برنامه هایی را تدوین نمایید که به صورت بلند برای شما سودآور باشد.

بیشتر بخوانید: کسب درآمد دلاری در منزل

سوالات متداول

آیا رشته ام بی ای همان مدیریت بازرگانی است؟

در بسیاری از موارد افراد رشته مدیریت بازرگانی را با رشته ام بی ای یکی میدانند اما به طور علمی و تخصصی باید گفت در برخی از سر فصل ها اشتراکاتی با هم دارند اما رشته مدیریت بازرگانی در مورد بازاریابی های داخلی و خارجی است اما رشته ام بی ای به طور کل بر روی مدیریت تمامی کسب و کارها متمرکز است.

تا چه میزان ام بی ای در موفقیت صاحبان کسب و کار تاثیر گذار است؟

با توجه به اینکه اغلب افراد و صاحبان کسب و کار به دنبال یافتن راه های جدید و نوین برای گسترش و توسعه کسب و کار خود هستند، یادگیری اصول علمی برای گسترش کسب و کار آنها میتواند مهمترین تاثیر را در موفقیت صاحبان کسب و کار برای رونق در زمینه کاری و فعالیتی آنها داشته باشد.

مطالعه کنید
الگوریتم نویسی چیست؟ + نمونه الگوریتم و آموزش
تعداد واحد های لازم برای گذراندن دوره تحصیلات تکمیلی در رشته ام بی ای چقدر است؟

رشته مدریت کسب و کار یا ام بی ای برخلاف همه رشته ها که باید 36 واحد را بگذرانند این رشته در مقطع ارشد دارای 58 واحد درسی است که در طی دو تا سه سال نیز این دوره به طول می انجامد.

کدام دانشگاه ها و مراکز علمی رشته مدیریت کسب و کار را ارائه میکنند؟

به طور مثال برخی از دانشگاه هایی که تدریس رشته مدیریت کسب و کار را دارند شامل: دانشگاه الزهرا، امیر کبیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، شهید بهشتی، دانشگاه علم و صنعت و… هستند که شما میتوانید با کسب رتبه مناسب در این مراکز مشغول به تحصیل شوید .

کلام آخر

رشته مدیریت کسب و کار یکی از رشته های نو ظهور در زمینه گسترش و توسعه کسب و کار است که با توجه به پیشرفتی که در همه زمینه های کاری در سراسر دنیا اتفاق افتاده است میتوان گفت یکی از اساسی ترین نیاز ها برای رشد و رونق کسب و کار در ایران به حساب می آید.

این رشته با توجه به این که به صورت تخصصی علوم و فنون مربوط به مدیریت کسب و کار را آموزش میدهد برای مدیران و صاحبان کسب و کار در زمینه ها و سازمان های مختلف بسیار سودمند است و اهمیت آن زمانی روشن میشود که توان رهبری و مدیریتی را در افراد کار آفرین و یا صاحبان کسب و کار افزایش میدهد.

این رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی و یا کارشناسی ارشد قابل آموختن است و خود نیز دارای گرایش های مختلفی نیز میباشد. یادگیری علوم و فنون در این رشته به خوبی میتواند توان مدیریتی را در فرد افزایش دهد و نهایتا موجب رونق چرخه اقتصادی در کشور شود. لذا این رشته برای تمامی کسانی که به دنبال افزایش قدرت مدیریتی و رهبری و همچنین رونق کسب و کار خود هستند بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *