زبان برنامه نویسی ++C | اطلاعاتی کامل از زبان برنامه نویسی ++C

?>

برنامه نویسان برای ساخت پلتفرم های مختلف بازی های معروف دنیا از زبان برنامه نویسی مختلفی استفاده کرده‌ اند. زبان برنامه نویسی ++C یکی از زبان های شناخته شده و معروفی است که برای ساخت بسیاری از پلتفرم ها و بازی های معروف از آن استفاده شده است.  زبان ++C یکی از بهترین و قابل اعتماد ترین زبان برنامه نویسی است که برای ساخت بازی ها از آن استفاده می کنند. این زبان دانش بسیار زیادی دارد و کاملاً تست شده است برای آن فریم ورک های بسیاری ساخته اند. در حقیقت این زبان برنامه نویسی شی گرا را آموزش می دهد و  ی زبان با سطح بالای برنامه نویسی شناخته می شود که کاربرد زیادی در ساخت بازی های کنسول دارد.

زبان ++C یکی از سریع ترین زبان های برنامه نویسی است که می توانید با آن به مدیریت حافظه کنترل زیادی داشته باشید، همچنین دارای یک کتابخانه وسیع و گسترده ای است که برای طراحی گرافیک های پیچیده و تقویت آن ها کاربرد زیادی دارد. در سال های طولانی حدود ده ها سال این زبان به عنوان یکی از برترین زبان های برنامه نویسی در اختیار توسعه دهندگان بود و به همین دلیل کاربران زیادی را به سمت خود کشانده و پیرامون آن اطلاعات و دانش زیادی وجود دارد. بر روی GPU برنامه های کوچکی مانند shader ها قرار دارند که این برنامه های کوچک از (OpenGL Shading Language) یا به اصطلاح GLSL استفاده می کند. 

زبان برنامه نویسی ++C و  CUDA-C از بهترین زبان های برنامه نویسی 

زبان برنامه نویسی CUDA-C به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی شناخته می‌شود که از آن برای ساخت بازی های دسکتاپ استفاده می‌ شود و در جایگاه خود بهترین زبان در ساخت بازی های دسکتاپ است. امروزه جلوه های بصری و درجات بالای اکشن اهمیت زیادی در طراحی پلت‌ فرم‌ های برنامه نویسی و بازی ها دارد، به همین دلیل زبان برنامه نویسی CUDA-C در بین توسعه‌ دهندگان محبوبیت بسیار زیادی دارد. برای به وجود آوردن جلوه های بصری و… نیاز به محاسبات ویدیویی است، لذا می توان گفت این زبان می تواند توسعه دهندگان را در این زمینه کمک کند.

هسته زبان برنامه نویسی CUDA قادر است یک تصویر سه بعدی واقعی ایجاد کند تا طراحی بازی منحصر به فرد باشد و رنگ نور با کیفیت داشته باشد تا بازی واقعی و حقیقی به نظر برسد. در واقع هسته  CUDA زمان برای طراحی شخصیت ها مناسب است و محیط را می سازد و قادر به پیکربندی اتمسفر گیم است. بازی های معروفی مانند Fortnite، The Witcher 3، Elder Scrolls V: Skyrim، Dark Souls، PlayerUnknown’s Battlegrounds PUBG، Elder Scrolls V: Skyrim زبان برنامه نویسی ++C نوشته شده‌ اند و در پلتفرم های مختلف استفاده می‌شود. در موتورهای بازی پرطرفداری چون Unity Engine، Sony’s free PhyreEngine PhyreEngine و… از این زبان همراه با #C استفاده می شود. همچنین زبان مذکور به عنوان زبان  بازی های معروف دنیا شناخته می‌ شوند و بسیاری توسعه دهندگان در ساخت بازی های معروف از این زبان استفاده کرده اند. 

زبان برنامه نویسی Java از بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت بازی های موبایل

معمولا تمام برنامه نویسان موفق بازی های موبایلی برای ساخت بازی های موبایل از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده می کنند، زیرا زبان برنامه نویسی جاوا ضمن پشتیبانی از سوکت ها و multithreading  احتیاج به حداقل حافظه دارد و قادر است سی پی یو استفاده بهینه کند و در هنگام اجرای فرآیندهای سخت به هیچ عنوان کاربر را در پس‌ زمینه مسدود نمی کند.

مطالعه کنید
بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2023 و 1402 + 10 مورد بهترین زبان برنامه نویسی 2023 و 1402

در حقیقت در ساخت بازی های چند نفره سوکت ها کمک بسیار زیادی می کنند. همچنین زبان برنامه نویسی جاوا اجرای بازی را آسان تر می کند، زیرا قابلیت اجرا بر روی ماشین مجازی را دارد، به همین دلیل از زبان برنامه نویسی جاوا برای ساخت بازی های معروفی چون Angry Birds Chrome و سایر بازی های موبایلی معروف استفاده شده است. البته در موتور بازی RPG Maker هم از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده شده است. در ساخت بازی های معروفی چون Eternal Eden ، the Aveyond series،، Barkley و… از این موتور استفاده شده است. اگر اطلاعاتی از بازی RPG داشته باشید می‌دانید که ژانر این بازی ویدیویی است و در طول بازی گیمر ها با چند شخصیتی خیالی روبرو هستند و یک بازی داستانی است.  کاربران با استفاده از موتور جاوا WebGL می توانند به طور همزمان با استفاده از یک مرورگر آنلاین بر روی بازی مورد نظر کار انجام دهند و می توانند آن را در چندین برنامه های مختلف انتشار دهند. همچنین Unity 3D قابلیت پشتیبانی از جاوا اسکریپت را دارد.

پایتون یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی در ساخت بازی های دسکتاپ تعاملی 

مطمئنا همه شما زبان پایتون را می شناسید و می دانید که این زبان از بهترین زبان ها برای ساخت بازی های دسکتاپ تعاملی است. همانطور که می دانید پایتون یک زبان برنامه نویسی مهم کامپیوتری است که با استفاده از آن بسیاری از بازی های معروف دنیا را توسعه داده اند. اگر بخواهیم یک زبان ساده اما در عین حال حرفه ای را به شما معرفی کنیم زبان برنامه نویسی پایتون زبانی معروف و کاربردی در ساخت و طراحی بازی ها است. همچنین این زبان منتخب از پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی در توسعه و طراحی بازی ها شناخته می‌شود که اکثر برنامه نویسان معروف از این زبان برای ساخت بسیاری از بازی های معروف استفاده کردند، زیرا درک کردن زبان پایتون نسبت به کد جاوا یا C بسیار راحت تر است. 

چیزی که زبان پایتون را متمایز و منتخب کرده است ساختار واضح آن است، اما دقت کنید که زبان پایتون نسبت به زبان های جاوا یا زبان برنامه نویسی ++C محبوبیت ندارد، اما در جایگاه خود بهترین زبان کامپیوتری شناخته می‌ شود. این زبان لذت بخش این امکان را به توسعه دهنده می دهد تا بتواند با سرعت زیاد از بازی خود نمونه سازی کند همچنین همانند زبان های برنامه نویسی ++C و جاوا زبان برنامه نویسی پایتون هم بر پایه شی گرایی می باشد. بازی های چون  Battlefield 2 ، Eve Online، Disney’s Toontown Online، Frets on Fire از بازی های معروف و شناخته شده هستند که با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده اند.

 زبان برنامه نویسی  Javascript از برترین زبان های برنامه نویسی در ساخت بازی های اندرویدی 

مطمئنا همه شما زبان جاوا اسکریپ را می شناسید، زیرا این زبان برنامه نویسی از معروف ترین زبان های برنامه نویسی در ساخت بازی های اندروید موبایل است که توسعه دهندگان زیادی با استفاده از آن توانسته اند بازی های معروف موبایل با کیفیت طراحی کنند. شبیه سازهای برجسته زیادی از زبان جاوا اسکریپ استفاده می‌ کنند که می توان به چند نمونه از آن ها مانند Unity، Babylon.js، Cocos2d، Impact.js، Phaser اشاره کنیم. این زبان در موتور Unity به عنوان زبان برنامه نویسی اسکریپت نویسی پیاده سازی شده و بسیاری از برنامه نویسان موفق از این زبان برای نوشتن کد استفاده کرده اند.

مطالعه کنید
دانلود کتاب آموزش زبان برنامه نویسی پایتون [ صفر تا صد + pdf ] 2023

توسعه‌ دهندگان یا برنامه نویسان کد کاراکترهای سه بعدی در بازی را با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می نویسند تا کاراکتر بتواند در پاسخ به تعامل با عناصر و ارتباطات بازیکن حرکت کند. در حقیقت توسعه‌ دهندگان در هنگام ادغام این زبان Unity ضمن دانستن ساختار و زبان جاوا اسکریپت باید از API جاوا اسکریپ مختص آن هم اطلاع داشته باشند. برنامه نویسان زمانی بازی را گرافیکی طراحی می کنند باید برای کامل شدن برنامه باید اقدام به پیوند زدن کدهای جاوا اسکریپ و اشیای مجازی کنند. بازی های محبوب و معروفی که با استفاده از زبان جاوا اسکریپت طراحی شده اند می توان به بازی های اندرویدی چون HexGL، Bejeweled، Angry Birds و…. اشاره کرد. 

 زبان Objective-C از زبان های برتر برای ساخت بازی های ios 

زبان برنامه نویسی که برای توسعه دادن اپلیکیشن های تحت سیستم عامل ios و os x استفاده می شود زبان برنامه نویسی اصلی Objective-C است. لذا این زبان شی گرا یک زبان اصلی است که زیرمجموعه آن زبان برنامه نویسی C است. زبان‌ های Objective-C و زبان Swift به آسانی قادرند با هم همزیستی داشته باشند. موتورهای بازی مانند SpriteKit و Sparrow و Cocos2d، هستند و سیستم عامل ios این امکان را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است تا بتوانند از گزینه های بسیار زیادی برای نوشتن بازی های خود استفاده کنند. 

در حقیقت اگر شما قصد داشته باشید بازی های تحت وب طراحی کنید باید به زبان های برنامه نویسی آشنایی داشته باشید تا بتوانید بازی را به خوبی طراحی کنید. علاوه بر زبان Objective-C زبان های دیگری مانند زبان های برنامه نویسی JavaScript، ،Java، زبان های  SQL، HTML5، ++C، #C، CSS3 و… زبان های برنامه نویسی تحت وب به معروف و شناخته شده هستند که می توانید برای طراحی و نوشتن بازی های تحت وب از این زبان های برنامه نویسی استفاده کنید. شما ضمن احتیاج داشتن به سیستم مدیریت محتوا و گرافیکی پیچیده و سه بعدی به کتابخانه WebGL و SVG در زمان طراحی بازی های تحت وب احتیاج دارید. لذا در چندین سال اخیر با استفاده از زبان برنامه نویسی ActionScript انیمیشن فلش را برای بازی تحت وب طراحی کنند، اما  این کار را انجام نمی دهند. 

مناسب ترین زبان برنامه نویسی برای توسعه بازی های موبایل و بازی های کوچک 

 اگر شما افراد تازه کار هستید که تا به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی شده اید مطمئن از زبان برنامه نویسی ++C را می شناسید ممکن است در ابتدا برای شما دلهره آور و ترسناک به نظر برسد و به زودی جا بزنید و تسلیم شوید و تصمیم بگیرید که زبان های ساده تری را یاد بگیرید. البته ویژوال بیسیک یکی از بازی‌ های کوچک است که در طراحی آن از زبان برنامه نویسی استفاده شده است همچنین می توان با زبان هایی مانند ، جاوا و VB بازی های کوچک کنسول را هم طراحی کرد. البته زبان Objective C کانال زبان ++C شی گرا است  اما زبان Objective C یک زبان برنامه‌ نویسی راحت‌ تر است و می تواند برای برنامه نویسی بازی ها گزینه مناسبی باشد.

مطالعه کنید
سخت ترین زبان های برنامه نویسی از ابتدا تا سال 2023 کدامند؟

زبان Objective C تلفیقی از دو زبان برنامه نویسی C و جاوا است و به دلیل راحت بودن بیشتر به افراد تازه کار توصیه می شود. اما توجه کنید که این زبان برای ساخت بازی دستگاه هایی مانند آیپد و آیفون استفاده می‌ شود و یک زبان بازی برنامه نویسی تحت iOS  است. زبان جاوا از دیگر از زبان‌ های شناخته شده برنامه نویسی است همانطور که از پیش اشاره شد روی ماشین های مجازی قابل اجرا است‌ به همین دلیل افرادی که به دلیل سازگار نبودن زبان ++C از نوشتن بازی موبایلی به آن خودداری می کنند می توانند از زبان جاوا استفاده کنند، زیرا این زبان با دستگاه‌ های مختلف سازگاری دارد. 

برترین زبان برنامه نویسی در ساخت بازی های روی سرور و زبان های بر تر برای ساخت  بازی های موبایل 

اما شما یک کامپوننت سرور برای طراحی برخی از بازی‌ ها احتیاج دارید. برای این که بتوانید بخش  backend بازی های سبک Massively Multiplayer Online Role-Playing Game یا به صورت مخفف شده  MMORPG توسعه دهید مانند Guild Wars 2، World of Warcraft می‌ توانید از زبان های مانند #C، PHP و جاوا استفاده کنید، زیرا این زبان ها قابلیت اجرای سریع بازی بر روی سرور را دارند اما ای زبان ها کمی هزینه دارند. موتورهای بازی برای اکوسیستم اندروید ساخته شده اند که می توان به موتور Unity اشاره کرد. به طور کلی برای اندروید چند زبان برتر وجود دارند که می توان به HTML 5 اشاره کرد. 

لذا این زبان کاربرد مهمی در ساخت اپلیکیشن های تحت وب موبایل دارد. Objective C یکی از زبان اصلی اپلیکیشن ios است که این زبان در چند سال اخیر توسط شرکت اپل انتخاب شد. Swift از جدید ترین زبان‌ های برتر اپلیکیشن های موبایلی است. ++C از کارآمد ترین و محبوب ترین نوع زبان برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های موبایل با استفاده از ویندوز و سیستم عامل اندروید است. از دیگر زبان برنامه نویسی محبوب #C است که برای توسعه Windows Phone است.  آخرین نوع زبان برنامه نویسی  جاوا است که برای توسعه اپلیکیشن اندروید استفاده می‌ شود.

 برای طراحی بازی های PS5  و Xbox از چه زبان های برنامه نویسی استفاده می‌کنند؟ 

بخش Backend بازی های پی اس فور با زبان ++C یا C نوشته می‌ شوند. موتور Unreal 4 یکی از موتورهای است که به راحتی قابل دسترس است و برخی از موتور ها توسط استودیو بازی سازی به صورت جزئی و کامل طراحی و ساخته شده اند. در واقع هر بازی باید برای تایید شدن در پلتفرم از استانداردهای منحصر به فرد را رعایت کند. هر سازنده کنسول یک فهرست از استانداردهای مذکور را دارد و قبل از ارسال بازی کنسول فرصتی که در آن استانداردها نوشته شده است را به خوبی مرور می کند تا اطمینان حاصل کند. در حقیقت کنسول های بازی پلی استیشن زبان‌برنامه‌ نویسی ثابتی ندارند و زبان آن ها متناسب با نیاز طراحان بازی است. 

در حقیقت  زبان برنامه نویسی که بیشتر اوقات در بازی‌ های پلی‌ استیشن استفاده می‌ شود زبان #C است. همچنین زبان برنامه نویسی ++C هم از دیگر زبان های رایج در طراحی بازی های پلی استیشن است. موتور Unity یک موتوری است که کمپانی مایکروسافت از آن استفاده می‌ کند تا ایکس باکس را توسعه دهد. همچنین موتور Unity قابل دسترسی  روی پلتفرم های مختلفی است. زبان های رایجی که در ساخت بازی های ایکس باکس استفاده می شوند همان زبان هایی هستند که در ساخت پلی استیشن ها کاربرد دارند مانند زبان های برنامه نویسی ++C و #C لذا موتور بازی ایکس باکس هم با زبان های ++C و #C توسعه یافته و امکان پشتیبانی از پلتفرم های مختلفی چون Windows Phone، PS3، PX Vita، PS4، Xbox، Android و AppleTV را دارد. 

مطالعه کنید
آموزش node js

 اطلاعاتی مختصر در مورد زبان های برنامه نویسی بازی های معروف جهان

در حال حاضر زبانی که در بیشتر بازی های کنسول های بازی مانند ایکس باکس استفاده می شود زبان ++C است. لذا این زبان قابل استفاده  در بسیاری از موتورهای قدرتمند مانند Engine، Unreal، CryEngine است و قادر است یک سیستم کامل را برای توسعه بازی ایجاد کند. در واقع زبان های زیادی برای ساخت بازی ها وجود دارند اما این زبان از بهترین و عالی ترین زبان  برای ساخت بازی ها است.

همچنین یک زبان قدیمی و قدرتمندی است که می توان در کنار زبان های دیگر هم مانند #C و زبان جاوا استفاده شود. اما دقت کنید که تعداد زبان های برنامه نویسی بسیار زیاد هستند و برنامه نویسی یک زبان واحدی ندارد. در  بسیاری از موتورهای بازی مانند Unity Engine و مانندUnreal ، PhyreEngine و.. زبان‌های برنامه نویسی محبوبی مانند C # و C ++ به صورت گسترده استفاده می شوند. لذا بسیاری از افراد برای یادگیری کامل و جامع طراحی بازی از زبان C ++ استفاده می کنند. تسلط داشتن به زبان های معروف و محبوب برنامه نویسی مانند جاوا و ++C و #C ارزش بسیار زیادی دارد و شما می توانید یک زبان رایج و متداول را انتخاب کنید و سعی کنید با استفاده از آن زبان به طراحی بازی ها تسلط کامل پیدا کنید. دانستن زبان های تحت وب می تواند از واجبات یک برنامه نویس بازی ها باشد لذا دانستن زبان های برنامه نویسی تحت وبی نظیر جاوا اسکریپت، SQL، HTML5 و CSS3 می تواند کمک های بسیار زیادی کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *