سخت ترین زبان های برنامه نویسی از ابتدا تا سال 2023 کدامند؟

?>

سخت ترین زبان های برنامه نویسی برای هر شخص حتی متخصصین ما در طراحی سایت در اردبیل نیز میتواند متفاوت باشد اما پس از تحلیل رفتار برنامه نویسان و الگوریتم های هر زبان برنامه نویسی تعدادی از آنها به عنوان سخت ترین ها انتخاب شد اند. در واقع برخی زبان های برنامه نویسی وجود دارند که پیچیدگی‌ بسیار زیادی داشته و یا به عبارتی یادگیری آن ها کمی سخت است. این زبان های دشوار تعداد قابل توجهی هستند. اما نگران نباشید چرا که همه زبان ها به یک اندازه سخت نیستند و ما در این مطلب چند نمونه از زبان های دشوار برنامه نویسی را نام برده و توضیحاتی در مورد آن ها می دهیم.

ممکن است دوست داشته باشید:

سخت ترین زبان های برنامه نویسی کدامند؟

در واقع سطح دشواری و سختی این زبان ها کاملا نسبی است و بستگی به درک و دانش خوانندگان و علاقه مندان به یادگیری زبان برنامه نویسی دارد. ترفند های زیادی برای یادگیری زبان های برنامه نویسی وجود دارد که پروسه یادگیری زبان برنامه نویسی را راحت‌ تر می‌ کند. در واقع اگر پروسه یادگیری مفاهیم را به دقت و توجه و دنبال کنید می‌ توانید به راحتی زبان مورد نظر را یاد بگیرید در غیر این صورت ممکن است یادگیری زمان کاری بسیار طاقت فرسا باشد. 

برای یادگیری بهتر برنامه نویسی و زبان‌ های این علم نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارید. توجه داشته باشید که این زبان ها متقاضیان کمی دارند به همین دلیل اگر بازار کار خوبی داشته باشند ممکن است برای شما مطلوب باشد. یادگیری زبان های سختی که دارای بازار خوبی هستند می تواند برای شما مزیت بزرگی داشته باشد. چرا که می‌ توانید سهم زیادی از بازار کار برنامه نویسی را به دست آورید. همانطور که همه ما با این شغل آشنا هستیم و می‌ دانیم که برنامه نویسی یکی از پر طرفدارترین و در عین حال پر درآمد ترین شغل ها است که تعداد افراد زیادی به سمت آن می آیند اما همه افراد توانایی یادگیری زبان های سخت را ندارند. 

  • زبان برنامه نویسی ++c
  • زبان برنامه نویسی Prolog
  • زبان برنامه نویسی LISP
  • زبان برنامه نویسی Haskell
  • زبان برنامه نویسی اسمبلی (ASM)
  • زبان برنامه نویسی Rust
  • زبان برنامه نویسی Cow و BrainFuck
  • زبان برنامه نویسی Malbolge و White Space

آشنایی با زبان برنامه نویسی ++C

1- ++C یکی از زبان های برنامه نویسی سخت و دشوار است و جزو سخت ترین زبان ها به شمار می‌ رود. به همین دلیل اگر به دنبال رقابت در بازار کار برنامه نویسی هستید بهتر است به این زبان تسلط کافی داشته باشید چرا که به دلیل سخت بودن افراد کمی این زبان را یاد می گیرند و اگر شما بتوانید با سعی و تلاش زبان را یاد بگیرد می‌ توانید بازار کار خوبی برای خود دست و پا کنید. در واقع این زبان بسیار محبوب است چرا که دارای سرعت عمل بالا و کارایی فوق العاده زیادی است. از این زبان جذاب بیشتر در شرکت های بزرگ و معروف برای عملکرد محصولات و سایر الگوریتم ها استفاده می کنند. اما دلیل سخت بودن زبان چیست و چرا این زبان جزو دسته زبان‌ های سخت برنامه نویسی قرار گرفته است ؟ همانطور که می دانیم این زبان بسیار پیچیده بوده و تعداد زیادی مولفه متحرک دارد. در واقع مولفه های متحرک و سخت زبان سبب پیچیده شدن آن شده اند‌. 

البته بعضی اوقات مولفه ها و قسمت‌ های مختلف این زبان به صورت ساده و با روش‌ های بسیار آسان با یکدیگر تعامل پیدا می‌ کنند اما در بعضی اوقات این تعامل وجود ندارد. در واقع برنامه نویس باید برای تعامل بیشتر این قسمت ها روش های ساده‌ای پیدا کند و حل این مشکل به عهده برنامه نویس است. البته باید بدانید که در زمان کوتاه نمی توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز برای یک زبان را یاد بگیرد و باید زمان بیشتری برای مطالعه زبان بگذارید. برای یادگیری این زبان می توانید بر روی مفاهیم کلیدی که در آن وجود دارد تمرکز کرده و به صورت عملی آن را بر روی پروژه پیاده کنید.

مطالعه کنید
آموزش برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان 2023

آشنایی با زبان برنامه نویسی Prolog

Logic Programming نیز یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی است و جز سخت ترین زبان دنیا دسته‌ بندی شده است در واقع نام مخفف به این زبان Prolog است. شاید شما آن را با این نام شناخته باشید. زبان Prolog در سال ۱۹۷۲ میلادی ساخته شده و جزو بهترین زبان های برنامه نویسی به شمار می‌ رود. این زبان تخصصی در ایجاد روبات‌ ها مکالمه داشته و یادگیری آن بسیار سخت است و جزو دشوار ترین زبان های برنامه نویسی است‌. البته در مقایسه با نمونه قبلی کمی ساده تر به نظر می رسد اما وجود فرمولاسیون های پیچیده در این زبان سبب پر چالش شدن آن شده است. در واقع وجود مفاهیمی مانند 

facts و goals سبب سخت شدن زبان شده اند و ممکن است برای یادگیری کمی دشوار به نظر برسند. عادت های یک برنامه نویس را بخوانید تا شاید علت بسیاری از سختی ها را بدانید.

امکان کپی کردن کد و جایگذاری آن وجود ندارد و در هنگام یادگیری این زبان ممکن است با خطاهای کامپایلر و یا حلقه های نامحدود مواجه شوید. در واقع در بخش زبان ها برای جبران اشتباهات احتمالی امکان نوشتن خطوط کد طولانی وجود دارد اما این امکان در زبان Prolog وجود ندارد. در کنار صحبت در مورد دشواری ها و سختی های این زبان باید به مزایای آن اشاره کنیم چراکه زبان Prolog بسیار به صرفه بوده و کمک زیادی به شرکت ها برای کاهش هزینه ها می کند. در واقع یکی دیگر از مزایای آن قابل پیش‌ بینی و قابل اعتماد بودن است. 

آشنایی با زبان برنامه نویسی LISP

LISP یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی است و نام کامل آن List Processing است. این زبان قدمت بالایی داشته و جزو دومین زبان برنامه نویسی به شمار می رود. سازنده این زبان شخصی به نام جان مک کارتی است. شاید نام جان مکارتی را شنیده باشید در واقع جان مک کارتی بنیانگذار روشن است. مهمترین مزیت این زبان نسبت به زبان های برنامه نویسی دیگر قابلیت برنامه ریزی است. حقیقت این است که توسعه دهندگان هوش مصنوعی از این زبان استفاده می کنند. این زبان سخت و دشوار برنامه نویسی بسیار انعطاف پذیر است و جز بهترین زبان ها برای این حوزه به شمار می رود. در حقیقت یادگیری این زبان نیز مانند دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی کمی دشوار است.

پیروی از الگوی عملکردی سبب دشوارتر شدن یادگیری این زبان شده است و بیشتر برنامه نویسان ممکن است با این زبان آشنایی نداشته باشند. وجود موانع مفهومی برای یادگیری زبان نیز از دیگر دلایل سخت بودن آن است چرا که ممکن است مفاهیم استفاده شده از طرف شما با مفاهیم موجود در این زبان تفاوت زیادی داشته باشند. البته یادگیری این زبان با پافشاری و سخت کوشی در یادگیری امکان پذیر است و می توانید مفاهیم سخت را به راحتی کنترل کرده و در ذهن خود بسپارید. برای یادگیری این زبان باید نحوه عملکرد اوراید ماکرو ها و کارکرد اولیوایدر ها را درک کنید. همانطور اشاره کردیم این زبان برای توسعه دهندگان بسیار مناسب است و امکان اضافه ویژگی‌ های خاصی را به برنامه آن ها می‌ دهد. 

مطالعه کنید
بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2023 و 1402 + 10 مورد بهترین زبان برنامه نویسی 2023 و 1402

آشنایی با زبان برنامه نویسی Haskell

Haskell هاسکل از دیگر زبان های پیشرفته و دشوار برنامه نویسی است که نام آن از نام ریاضی دان مشهوری به نام هاسکل بروکس کری گرفته شده است. یکی از ویژگی های مربوط به این زبان ارائه خطوط کوتاه است و در سال ۱۹۹۰ ساخته شد. علاوه بر این کارآمدی این زبان در مدیریت خطا سبب شهرت بیشتر آن شده است چرا که جزو زبان‌ های برنامه‌نویسی ایمن به شمار می‌ رود. در این زبان می توانید به صورت مجدد از کد ها استفاده کنید علاوه بر آن امکان درک بهتر کد ها وجود داشته و دارای توانایی انتزاعی بالایی است. همچنین در هسته خود زبان امکان مدیریت حافظه وجود دارد و وجود چنین ویژگیها و خصوصیاتی سبب شده تا این زبان موجب بهبود بهره وری برنامه نویسان شود. 

متاسفانه تعداد کمی از افراد با این زبان آشنایی دارند و توسعه دهندگان کمی از آن بهره می‌ برند. در صورت آشنایی بیشتر با زبان و شناخت قابلیت‌ های آن متوجه توانایی آن برای هوش مصنوعی نسبت به دیگر زبان ها می شوید. در واقع این زبان قابلیت رقابت با دیگر زبان ها را دارد. برای نوشتن C از این زبان پر قدرت استفاده می کنند. همچنین این زبان توانایی پشتیبانی از داده های جبری را داشته و سبب گسترش افق دید و تفکر توسعه‌ دهندگان می‌ شود و به همین دلیل علاوه بر داشتن پسوند دشوار ترین زبان دارای پسوند بهترین زبان نیز است. 

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسمبلی (ASM)

زبان برنامه نویسی اسمبلی نیز جزو سخت ترین زبان ها به شمار می رود. در واقع خواندن هدف کد های که با استفاده از پایتون یا سی نوشته می شوند کمی دشوار است و تنها با خواندن این کدها می توانید درک درستی از آنها داشته باشید. در واقع بدون داشتن اطلاعات در مورد محتوای کار و آشنایی با متن کامل نمی توانید این کار را انجام دهید. برخلاف دشوار بودن جزو قدرتمندترین زبان ها به شمار می رود چرا که عملکرد فوق العاده بالایی داشته و به شما امکان برنامه نویسی سیستم هایی که سطح پایین را دارند می دهد. همچنین امکان ترکیب با دیگر زبان های برنامه نویسی را دارد. همانطور که قبلا اشاره کردیم تسلط و یادگیری این زبان بسیار دشوار است چرا که دشواری‌ های بسیار زیادی دارد به عنوان مثال این زبان پارامترهای مختلفی را در نظر گرفته و چالش های زیادی دارد.

به عنوان مثال برای اینکه بتوانید زبان را یاد بگیرید باید درک درستی از چگونگی عملکرد رایانه داشته باشد. مخصوصاً اگر تنها با زبان های سطح بالا آشنایی داشته و فقط از آنها استفاده کرده باشید ممکن است یادگیری زبان برای شما چالش آور باشد. به عنوان مثال ممکن است چگونگی مدیریت حافظه یا خواندن رجیستر ها و نوشتن آن ها و آشنایی با نحوه کار سی پی یو برای شما سخت باشد. به طور کلی برای یادگیری این زبان باید دانش گسترده‌ای در مورد مسائل موجود داشته باشید. امروز شرکت های مختلفی که در حوزه فناوری سخت افزار فعالیت می کنند از این زبان استفاده می کنند.

مطالعه کنید
سفارش ساخت اپیلیکیشن اندروید | سفارش برنامه نویسی اندروید

آشنایی با زبان برنامه نویسی Rust

Rust یکی دیگر از زبان های دشوار و سخت برنامه‌ نویسی است و شاید بتوانیم بگوییم که جزو محبوب ترین زبان ها بوده و جزو زبانهای منبع باز به شمار می رود. از ویژگی های منحصر به فرد این زبان می‌ توانیم به سریع بودن و امنیت فوق العاده آن اشاره کرد همچنین به دلیل به صرفه بودن امکان کاهش هزینه ها را به شما می دهد. این زبان ارائه دهنده عملکرد های فوق العاده و فواید c و ++C است. همچنین این زبان دارای نقاط ضعف نیست. کامپایلر بی‌ نظیر و قابلیت کار با سیستم های مدرن سبب افزایش شهرت این زبان در بین برنامه نویسان شده است. هرچند این زبان دارای مزایای بی نظیری است اما جزو سخت ترین زبان های برنامه نویسی جای می گیرد.

 چرا که دارای رویکرد کاملاً متفاوت به مفاهیم و مصادیق اصلی است. شاید کنار آمدن با چنین مفاهیم و مصادیق اساسی کمی زمان بطلبد اما به طور کلی دشواری این زبان نیز مانند دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی قابل کنترل است و اگر مدت زمان مناسب برای آشنایی و یادگیری این زبان صرف کنید می‌ توانید مفهوم و مصادیق موجود در آن را به راحتی درک کنید. امروزه شرکت های مختلفی برای تولید محصولاتشان از این زبان برنامه نویسی استفاده می کنند. درواقع برای ساخت برنامه های نرم افزاری و اجزای مرورگر و سیستم عامل ها از این زبان بهره می برند. 

آشنایی با زبان برنامه نویسی Cow و BrainFuck

درست خواندید نام این زبان به زبان انگلیسی Cow است. Cow در زبان انگلیسی به معنی گاو است و همانطور که از اسمش پیداست یکی از سخت ترین زبان های برنامه نویسی بوده و در سال ۲۰۰۳ ساخته شد. البته اگر بخواهیم در مورد بازار کار این زبان صحبت کنیم باید بگوییم حداقل در کشور ما طرفداران چندانی نداشته و در نتیجه بازارکار مطلوبی ندارد. این زبان برخلاف دیگر زبان ها جزوه زبان برنامه نویسی باطنی بوده و هدف طراحی آن فعالیت سرگرم کننده بود. در واقع برای آزمایش محدودیت‌ هایی که در زبان وجود دارد این زبان را ساختند اما با تمام این اوصاف این زبان نیز دارای مزایای مخصوص به خود است و توانایی انجام کارهای مختلفی را دارد شاید به همین دلیل است که به آن زبان های برنامه نویسی می گویند. این زبان ۱۲ دستورالعمل دارد. 

زبان برنامه نویسی BrainFuck نیز از دیگر زبان‌ های سخت و دشوار است و شاید بتوانیم بگوییم یکی از اعصاب خورد کن ترین و عصبی کننده ترین زبان ها بوده که در سال ۱۹۹۳ ساخته شده است. در واقع در توصیف این زبان باید بگویم یکی از پیچیده ترین و غیر معمول ترین زبان های شناخته شده بوده که برخلاف زبان معرفی شده در قسمت بالا این زبان دارای ۸ دستورالعمل است. سازنده این زبان Urban Muller بوده و زبان BrainFuck کاراکتر های مختلفی دارد. با مشاهده این زبان سختی و دشواری آن را درک می کنید. در واقع این زبان مانند زبان قبلی در کشور ما بازار کار چندان مطلوبی ندارد.

آشنایی با زبان برنامه نویسی Emoji Gramming و Pashmak

اگر به نام زبان برنامه نویسی Emoji Grammer توجه کرده باشید متوجه ساختار این زبان می شوید. در واقع این زبان مبتنی بر شکل یا اموجی ساخته شده‌ا و دستورهای موجود در این زمان با استفاده از شکلک ایموجی ها مشخص می شوند چرا که این زبان بر شکلک مبتنی بوده و دارای ۴ دستور است. درک و یادگیری این زبان نیز کمی دشوار به نظر می رسد و به طور کلی ۲۵ متغیر دارد. همانطور که اشاره کردیم شناخت دستور های این زبان با استفاده از شکلک ها انجام می گیرد.

مطالعه کنید
الگوریتم نویسی چیست؟ + نمونه الگوریتم و آموزش

 به عنوان مثال شکلک قلب در این زبان به عنوان const عمل می کند و شکلک های میکروفون و بلندگو به معنی ورودی و خروجی هستند. شکل های که موجود با استفاده از معانی خاصی در زبان Emoji Grammer پیاده سازی شده و ها اموجی معنای خاصی دارند. زبان دیگر زبان برنامه نویسی پشمک است شاید نام آن کمی جالب و شوکه کننده باشد اما این زبان نیز دارای سختی و پیچیدگی های خاصی است. خوشبختانه این زبان در کشور ما توسعه داده شده اما بازار خوبی نداشته و سرعت پایین آن چندان مطلوب نیست. در مقابل دارای مزایای دیگری مانند انعطاف پذیری بوده و کنسول اختصاصی مجازی دارد و از طرف دیگر به دلیل داشتن هسته پایتون و سینتکس خوب جزو زبان های برنامه نویسی مناسب به شمار می رود. 

 زبان برنامه نویسی Malbolge و White Space

Malbolge را می‌ توان جز دشوارترین و سخت ترین زبان ها به شمار آورد و این زبان نیز مانند زبان برنامه نویسی cow یک زبان برنامه نویسی باطنی است و در سال ۱۹۹۸ ساخته شد. سازنده این زبان بن اولمستد است. اکثر زبان نویسان از این زبان برنامه نویسی به عنوان سخت ترین زبان یاد می کنند. زبان White Space نیز به نوبه خود دارای پیچیدگی بسیار زیادی است و در سال ۲۰۰۳ ساخته شد. وجود سینتکس های پیچیده سبب سختی بیش از پیش این زبان شده است. هر شکلک و اموجی موجود در این زبان دارای معانی خاصی بوده و برای ایجاد فضای خالی باید از کاراکترهای مخصوصی استفاده کنید.

 این زبان تقریباً برعکس دیگر زبان ها بوده و این موضوع سبب گمراهی برنامه نویسان می شود اما به طور کلی یادگیری این زبان نیز کار چندان سختی به نظر نمی رسد در واقع برای یادگیری زبان ها نیاز به وقت و حوصله دارید و با تلاش و کوشش زیاد می توانید به نتایج مطلوبی برسید چرا که بیشتر زبان های سخت بازار کار خوبی دارند و مطالعه و یادگیری آن ها می تواند برای آینده کاری شما ثمر بخش باشد‌ و به شما در بازار رقابتی کمک کند‌.

برخلاف این سخت ترین زبان های برنامه نویسی معرفی شده نگاهی داشته باشید به دانلود کتاب آموزش پایتون تجربه شیرینی از برنامه نویسی کسب خواهید کرد.

مشابه مقاله ای که خواندید در صفحه تولید محتوا ما سفارش خود را ثبت کنید تا برای سایت شما نیز محتوای متنی سئو شده نگارش شود.

هادی عظیمی
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *