شغل پر درآمد برای زنان روستایی

?>

امروزه با توجه به تغییر شرایط زندگی اجتماعی، بسیاری از الگوهای رفتاری کهن نیز منسوخ شده اند برای مثال در گذشته شرایط چنین بود که مرد خانواده با عنوان سرپرست و نان آور برای اعضای خانواده در بیرون از منزل کار میکرد تا بتواند یک خانواده را به خوبی اداره کند. از طرفی زنان نیز به انجام فعالیت در منزل و به اصطلاح به رتق و فتق کردن کارها و امور منزل میپرداختند و فعالیت آنها نیز برخلاف مردان به خانه محدود میشد. در حقیقت مرد نان آور خانه بود و کار در بیرون از منزل و زن فقط کارهای منزل و رسیدگی به فرزندان را بر عهده داشت.

اما امروزه این شیوه زندگی به طور کل منسوخ شده است و اغلب زنان دوشا دوش مردان در بیرون از منزل فعالیت میکنند و به نوعی هر دو سرپرستی اداره خانه و خانواده را برعهده دارند. این شرایط به ویژه برای زنانی که در شهرها زندگی میکنند به خوبی دیده میشود و حتی گاها مشاهده میشود که زنان به کارهای مردانه نیز مشغول میشوند و به انجام کارهای سخت نیز میپردازند. پیشنهاد به بانوان سرزمین این است که ابتدا یک مشاوره کسب و کار اینترنتی از مهندس هادی عظیمی دریافت کنند و سپس اقدام به ایجاد کسب و کار کنند. باید گفت شرایط جامعه و زندگی اقتصادی امروز زنان را از خانه بیرون کشانده است و انها را در چرخه درامد زایی دخیل کرده است تا به این شکل شرایطی برابر با مردان را تجربه کنند و از محدودیت های خود بیرون کشیده شوند.

از طرفی کسب درامد برای زنان، یکی از اصلی ترین دغدغه هاست تا جایی که تقریبا زنان نیز پا به پای مردان دغدغه شغل و کار را دارند. این موضوع باعث شده است تا زنان روستایی نیز به مانند زنان شهری به دنبال کسب درامد و داشتن شغل مناسب باشند تا بتوانند درآمد مناسبی را برای خود داشته باشند. حال جای این سوال است که آیا زنان روستایی نیز میتوانند شغل و درآمد مناسب خود را داشته باشند؟ آیا اصلا روستاها پتانسیل کارآفرینی و ایجاد شغل مناسب زنان را فراهم میکند؟ چقدر زمان و هزینه لازم است تا بتوان یک شغل مناسب و درآمد زا را در روستا برای خود ایجاد نمود؟

در پاسخ باید گفت شرایط زندگی روستایی کمی متفاوت تر از شرایط زندگی شهری است و بالطبع موقعیت های شغلی که در شهرها برای زنان وجود دارد، در روستاها چنین موقعیت هایی کمتر است. لذا مهم ترین اصل برای داشتن شغل مناسب در روستاها تمرکز بر روی پتانسیل های روستاهاست به این معنی که باید دید هر روستا و هر منطقه آب و هوایی دارای چه مزیت ها و ویژگی های اقلیمی مثبتی است که بتوان با تمرکز بر روی انها شغل مناسب را ایجاد کرد. لذا در این مقاله نیز سعی داریم درمورد مهم ترین شغل هایی که مناسب برای زنان روستایی است و امکان کارافرینی موفق را دارد صحبت کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

مهم ترین دلایل توانمند سازی زنان روستایی برای کسب درآمد

کسب درامد برای زنان روستایی از چند جهت حائز اهمیت است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت. دسترسی به اینرنت نداری؟ آیا میدانید ماهواره استارلینک برای ایرانیان حتی در روستا ها نیز فعال ده است؟ خرید استارلینک را برای شما ممکن کردیم.

مطالعه کنید
داستان سرایی برند: راهنمای قطعی 2023 (با مثال)

همانطور که میدانید در روستاها مواد و منابع زیادی وجود دارد که عموما به دلیل توجه و تمرکز بر روی شیوه زندگی شهرنشینی نسبت یه آن ها بی توجهی شده است و در اغلب موارد نیز شاهد از بین رفتن بسیاری از این منابع بوده ایم و یا حداقل به درستی از پتانسیل روستاها استفاده نشده است، اما امروزه با توجه به این که اغلب افراد متوجه اهمیت روستاها و مهم تر از همه مواد و منابع طبیعی و ارگانیک روستاها شده اند لذا بازار کار و ایجاد کار آفرینی در روستاها نیز مورد توجه قرار گرفته است و اغلب افراد، اصلی ترین سرمایه گذاری هایشان را در بخش های روستایی انجام میدهند تا بتواند از منابع روستایی بهترین استفاده را ببرند و از هدر رفتن این منابع نیز جلوگیری نمایند.

از طرفی زنان روستایی امروزه فعالیت ها و رسیدگی به امور منزل را به نسبت زنان روستایی در گذشته، با تکیه بر پیشرفت های روز دنیا میتوانند در کمترین زمان انجام دهند و از طرفی دغدغه های زندگی شهری را ندارند و لذا میزان زمان آزاد بیشتری را نیز در اختیار دارند و این امر خود موجب شده است تا زنان روستایی نیز در این فکر باشند تا بتوانند انها نیز کسب درآمد مناسب خود را داشته باشند و هم اینکه از زمان و امکانات پیرامون خود به بهترین شکل بهره برداری کنند.

بنابراین میتوان گفت از اصلی ترین دلایل تلاش برای توانمند سازی زنان در کسب درامد یکی جلوگیری از از بین رفتن منابع خالص و مفید در روستاهاست و دیگر مشارکت زنان روستایی در کسب درآمد و چرخه درامد زایی میباشد تا به این شکل زنان نیز بتوانند سهم خود را در اقتصاد روستایی و پا برجا نگه داشتن زندگی روستایی انجام دهند. در حقیقت اغلب زنان روستایی با احساس مسئولیت نسبت به منابعی که در اختیار دارند توانسته اند مشاغلی را راه اندازی کنند که درآمدهای بالایی را نیز برای آنها ایجاد کرده است.

معرفی چند نمونه از مشاغل پر درآمد برای زنان روستایی

همانطور که گفته شد در روستا ها شرایط و پتانسیل های زیادی وجود دارد که میتوان با تکیه بر انها و با استفاده از راه و روش های درست و سنجیده کسب درآمدهای سودمندی را برای زنان ایجاد نمود لذا قبل از انتخاب فعالیت مورد نظر تمرکز اصلی را بر روی ویژگی ها و پتانسیل های موجود بر روی روستای خود را داشته باشید و با در نظر گرفتن شرایط مساعد و مناسب کسب و کار خود را راه اندازی نمایید در ادامه ما بهترین نمونه ها از مشاغل پر درآمد روستایی را برای شما معرفی خواهیم کرد لذا با ما همراه باشید:

پرورش مرغ و انواع طیور

در حقیقت روستاها فضای مناسبی برای پرورش مرغ و انواع طیور دارند و از انجایی که اغلب افراد نیز حاضرند برای محصولات ارگانیک هزینه لازم را صرف نمایند لذا فرصت خوبی است تا با پرورش آنها هم از گوشت و هم از تخم آنها برای کسب درآمد استفاده نمود. در حقیقت پرورش مرغ و طیور یکی از مشاغلی است که زنان روستایی به راحتی میتوانند نسبت به ان اقدام نمایند و درآمد مناسبی را نیز از آن داشته باشند. انواع طیور مانند بوقلمون، اردک، کبک و… به خوبی در روستاها پرروش پیدا میکنند و هم اینکه با در نظر گرفتن فضاهای مناسب و تامین راحت مواد غذایی برای انواع آنها میتوانید با هزینه مناسب تری به نسبت مرغداری های کلان و یا پرورشگاه های انواع طیور محصولاتی خانگی و محلی را در اختیار خریداران ان قرار دهید.

مطالعه کنید
کسب و کار برای دانشجویان + کار دانشجویی در منزل

کسب درآمد با استفاده از پیام رسان های داخلی نیز ممکن است چون آنها هم مخاطبین خودشان را دارند. کسب درآمد از روبیکا را بخوانید تا بیشتر متوجه این مسیر شوید.

پرورش گیاهان دارویی

با توجه به اینکه اقلیم ایران به گونه ای است که گیاهان دارویی یا به صورت خودرو میرویند و یا قابل کشت، لذا شرایط بسیار مناسبی است تا بتوان از این طریق با برداشت و یا جمع آوری گیاهان دارویی درآمد مناسبی را بدست آورد. اغلب گیاهان دارویی در مناطق گرمسیر و یا حتی مناطق جنگلی به خوبی رشد پیدا میکنند و شما میتوانید در صورت آسیب نرساندن به محیط زیست از گیاهان خود رو استفاده نمایید و یا در صورت امکان به پرورش و کشت انواع گیاهان دارویی بپردازید و با توجه به فروش بالایی که گیاهان دارویی به صورت ارگانیک دارد قطعا به خوبی میتوانید کار آفرینی سودمندی را ایجاد نمایید.

پرورش کرم ابریشم

یکی از مشاغلی که در روستاها به ویژه در مناطقی که درختان توت به خوبی رشد پیدا میکنند مکان مناسبی برای پرورش کرم ابریشم میباشد که میتواند شرایط مناسبی را برای کسب درآمد ایجاد نماید از طرفی زنان روستایی نیز به راحتی میتوانند از طریق بافت صنایعی که با ابریشم ساخته میشوند در کنار پرورش کرم ابریشم فعالیت های این چنینی نیز داشته باشند و هم کرم ابریشم را پرورش دهند و هم لوازمی را که از ابریشم ساخته میشود را خود تولید نمایند و به این صورت شرایط مناسبی برای سود دهی ایجاد نمایند.

جملات انگیزشی فوق العاده تاثیر گذار را بخوانید تا بیشتر آماده حرکت به سمت جلو باشید.

فرآوری میوه های جنگلی

این نوع کسب درآمد به ویژه برای روستاییانی که در مناطق جنگلی زندگی میکنند بسیار مناسب است. لذا شما میتوانید با جمع آوری انواع میوه های جنگلی و خشک کردن انها و یا درست کردن لواشک و ترشی از انها درآمد زایی مناسبی را داشته باشید. در حقیقت در این مناطق اغلب میوه های فصلی به وفور رشد میکنند که میتوانید از آنها ترشی درست کنید و در تمام طول سال نیز به نحوه های مختلف به فروش ان بپردازید.

فروش صنایع دستی

تقریبا در سراسر نقاط ایران ما محصولات و صنایع خاص هر منطقه را داریم که شما میتوانید از طریق همین صنایع دستی خاص درامد مناسب خود را داشته باشید و یا در سطوح بالاتر به راحتی میتوانید با ترکیب صنایع دستی خاص خود به اشکال مدرن میزان فروش محصولات خود را به صورت صادراتی نیز افزایش دهید و درامدهای بالایی را نیز بدست آورید در حقیقت صنایع دستی هر منطقه ای در حکم سرمایه های هر منطقه ای به حساب می آید و چه بسا استفاده از این سرمایه نیز به درست ترین شکل ممکن و برای سود رسانی به خود روستا ها صورت بگیرید نتیجه مطلوبی نیز بر جای خواهد گذاشت.

خشک کردن میوه جات

همانطور که ذکر شد در اغلب روستاهای ایران میوه جات مختلفی وجود دارد که اغلب انها را نیز میتوانید به صورت خشک شده فرآوری کرد و مورد استفاده قرار داد مانند گوجه فرنگی خشک شده، زردآلو، آلو و… که حتی میتوانید به صورت صادراتی نیز از ان کسب درامد داشته باشید. این نوع میوه ها به ویژه برای فصئئب سر سال بسیار مورد استفاده قرار میگیرند و شما میتوانید به راحتی با فروش خشکبار آنها بدون هیچ هزینه و سرمایه اولیه ای درآمد زایی کنید.

مطالعه کنید
کسب و کار با 100 میلیون تومان

تولید کود

یکی دیگر از فعالیت هایی که به ویژه در روستاها میتواند ایجاد درامد داشته باشد تولید کود است. لذا شما میتوانید به مراتب با استفاده از امکانات موجود در روستا انواع کود را برای پرورش گیاهان تولید نمایید. کودهایی که هم میتوانید برای استفاده در روستا مورد استفاده قرار بگیرد و یا برای فروش در شهر ها نیز برای شما ایجاد درآمد داشته باشد. شما میتوانید انواع کودهای تولید شده را برای مصارف گلخانه های شهری نیز فروش داشته باشید و از این طریق کسب درآمد کنید.

پرورش ماهی

با توجه به پتانسیل هایی که برخی از روستاها دارند میتوانید به پرروش انواع ماهی نیز بپردازید. برخی از انواع ماهی ها هستند که به راحتی میتوانید آن ها در حوضچه هایی ناسب و کوچک و با کمترین امکانات میز پرورش دهید و از این روش با فروش انواع ماهی درآمد مناسب خود را به دست آورید.

مشاغل روستایی تا چه میزان میتوانند به صورت آینده دار ادامه پیدا کنند؟

با توجه به اینکه به چند مورد از مهم ترین مشاغل برای روستاییان به ویژه زنان مطرح شد باید در نظر داشت که تمامی مشاغلی که ذکر ان پیشتر گذشت نیازمند همت و توانایی شما و قبل از همه چیز تمرکز بر روی پتانسل های موجود در روستاست. از طرفی تلفیق برخی از این فعالیت ها با پیشرفت های مدرن میتواند شرایط بسیار مناسب تری را برای شما ایجاد نماید. زیرا با وجود اینکه همه زندگی ها رنگ و بوی شهری را به خود گرفته است اما محبوبیت روستاها و مواد ارگانیک موجود در روستا اهمیت خود را بیش از پیش به دست آورده است و اغلب افراد برای خرید اقلام ارگانیک حتما تمایل زیادی نشان میدهند.

بنابراین چنین شرایطی فرصت مناسبی است برای کسانی که به دنبال استفاده از شرایط و موقعیت های بکر در روستاها هستند میباشد. تا بتوانند از شرایط و موقعیت های مناسبی که طبیعت روستا در اختیار آنها قرار میدهد استفاده نمایند. در حقیقت در نظر داشته باشید که تلاش برای پای بر جا گذاشتن روستاها مرهون همت و تلاش تمامی روستاییان است لذا اگر تمامی روستاییان سعی کنند تا مشاغل خود را در روستای خود راه اندازی نمایند و چرخه درآمد را در روستا خود به گردش در آورند قطعا هر روستا به لحاظ اقتصادی نیز شرایط مناسبی خواهد داشت و با گردش پول در خود روستاها قطعا میزان توجه به روستا و عدم مهاجرت به شهر ها را نیز شاهد خواهیم بود.

همین حالا میتوانید از طریق خدمات سفارش طراحی سایت ارزان توسط هادی عظیمی استفاده کرده و کسب و کار خود را راه بیاندازیرد.

اصلی ترین دلایل ایجاد شغل پایدار در روستاها

ایجاد شغل پایدار در روستاها به ویژه توسط زنان به دلایل زیادی قابل توجه و مورد استقبال است. با توجه به اینکه سیر مهاجرت از روستاها به شهرها در قرن های اخیر رو به فزونی بوده است لذا ایجاد شغل مناسب در روستاها میتواند سبب توجه مجدد به روستاها شود و از این منظر ایجاد شغل مناسب برای زنان میتواند پایداری مشاغل روستایی را افزایش دهد.

مطالعه کنید
مشاوره کسب و کار تهران

حفظ شرایط زندگی و بقای طبیعت روستاها با ایجاد شغل مناسب و پر درامد برای روستاییان به ویژه زنان میتواند شرایط مناسبی را برای اکثر روستاییان ایجاد نماید. از این رو در معرفی هر کدام از شغل هایی که ذکر ان رفت شما میتوانید در صورت موفقیت درامد بسیار بالایی را نیز کسب نمایید. در این زمینه یکی از نکاتی که باید در نظر بگیرید این است که اغلب مشاغلی که در روستاها ایجاد میشود بر پایه امکاناتی است که روستاها دارند و لذا در بسیاری از موارد برای راه اندازی شغل مناسب نیاز به سرمایه اولیه چندانی نخواهید داشت و به راحتی میتوانید با امکانات ساده و پیرامون روستا شرایط شغلی مناسبی را ایجاد نمود.

سوالات متداول

بهترین و مناسب ترین شغل برای زنان روستایی کدام است؟

در اینکه دقیقا چه شغلی مناسب برای روستاییان است نمیتوان به صورت صد در صد پاسخ داد اما بهتر است در ابتدا امکانات و شرایط روستا را در نظر بگیرید و سپس بر حسب پتانسل روستا و توانایی خود اقدام به راه اندازی شغل مناسب خود داشته باشید برای مثال پرورش ماهی در مناطقی که کنار دریا هستند و خود به خود فراوانی ماهی است نمیتواند انتخاب مناسبی باشد و مثال زیره به کرمان بردن است.

آیا میتوان انتظار داشت که زنان روستایی شغل پر درآمد داشته باشند؟

در این زمینه باید گفت قطعا در اغلب موارد با تلاش و زمینه سازی های مناسب میتوانید شغلی های بسیار پر درامدی را در روستا برای خود ایجاد نمایید. هستند زنان روستایی که توانسته است با حداقل امکانات کار آفرینان موفقی باشند و درامدهای میلیونی داشته باشند بنابراین با انتخاب های درست و شیوه های حساب شده میتوانید انتظار درامد بالا داشته باشید.

سرمایه اولیه تا چه میزان در ایجاد شغل پر درآمد برای زنان روستایی موثر است؟

یکی از ویژگی هایی که روستاها دارند بکر بودن منابع و امکانات در آنهاست و به همین دلیل در اغلب مشاغلی که معرفی گردید نیاز به سرمایه اولیه چندانی نیست و شما میتوانید به راحتی و با استفاده از امکانات روستا کار مناسب خود را راه اندازی نمایید.

سخن پایانی

شغل پر درآمد برای زنان روستایی یکی از دغدغه های اصلی روستاییان است و اغلب برای داشتن شغلی مناسب تکاپو دارند. از طرفی با توجه به اینکه اغلب روستاها شرایط مناسب و پتانسل های بکری دارند ایجاد شغل مناسب در روستا به ویژه برای زنان نیز چندان دور از ذهن نیست و به راحتی میتوان با صرف هزینه کم شغل مناسبی را در روستا ایجاد کرد. لذا با در نظر گرفتن توانایی های خود و میزان کارایی و مواردی که امکان ایجاد شغل مناسب را میدهد شما میتوانید به کار آفرینی در روستا بپردازید. هر کار آفرینی در روستا میتواند برای چندین خانوار امکان و شرایط اقتصادی مناسبی را ایجاد نماید و با حفظ و گردش پول در داخل روستا به بهبود شرایط و زندگی زنان روستایی نیز کمک کند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *