عادت های یک برنامه نویس موفق [ 7 عادت اصلی ] در سال 2022

?>

از مهمترین عادت های که یک برنامه نویس موفق باید داشته باشد نوشتن کد های درست و قابل خواندن است. در حقیقت یک برنامه نویس موفق باید کد هایی با قابلیت استفاده دوباره و مجدد بنویسد که هم قابل خواندن باشد و هم درست باشد. اگر کدی را درست ننویسد، مطمئنا اشکال زدایی این کد وقت زیادی می برد و دیگر نمی توان از کد مجدداً استفاده کرد.

بنابراین اگر کد خوانایی داشته باشد اشکال زدایی آن بسیار آسان است. یک برنامه نویس موفق باید مفاهیم برنامه نویسی را به خوبی مطالعه کند و در هنگام یادگیری برنامه نویسی کد های زیادی را بررسی کند. یک برنامه نویس موفق ضمن درک مفاهیم clean code باید اصول solid را درک کند.

همچنین یک برنامه نویس موفق و حرفه ای باید با تمرین بتواند موارد مهم را در کدنویسی رعایت کند. برای یادگیری برنامه نویسی ابتدا باید به مباحث گوش فرا دهید و به جای صحبت کردن گوش کند. یک برنامه نویس موفق اگر جلسه کاری با توسعه دهندگان دارد باید قبل از هر سخنی صحبت‌ های توسعه‌ دهندگان را به خوبی گوش دهد و بعد از فکر کردن و تحلیل کردن صحبت های توسعه دهندگان ایده خود را بیان کند. بنابراین صحبت کردن مداوم و گوش نکردن به حرف های دیگران باعث می شود در کارهای خود اشتباه کنند. پس یکی از عادت های برنامه نویس موفق بیشتر گوش دادن به دیگران و کسب دانش و ارتقای مهارت خود است.

پیشنهاد میکنیم شروع برنامه نویسی | چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟ 2022 را مطالعه کنید.

منظم بودن و تمرکز کردن از عادت‌ های برنامه نویس موفق

نظم و انضباط از مهمترین مقوله ای است که یک برنامه نویس موفق باید به آن اهمیت زیادی دهد، در هنگام برنامه نویسی باید از تجربه همکاران خود استفاده کنید تا بتوانید کار با کیفیت تحویل دهید. دقت کنید که کیفیت اهمیت زیادی نسبت به سرعت عمل دارد و نباید کیفیت را جایگزین سرعت کنید، زیرا با مشکلات زیادی روبه رو می شوید. البته این موضوع به این معنی نیست که به زمان اهمیت ندهید. یک برنامه نویس موفق و پیروز همواره در حال تمرکز بر روی اهداف خود است و تنها بر روی کار خود تمرکز می کند و در ساعت کار به کار خود فکر می کند تا بتواند کار خود را با موفقیت به اتمام برساند.

یک برنامه نویس خوب نباید در هنگام کار مدام به کار های دیگر فکر کند و در کنار کار برنامه نویسی کارهای شخصی خود را انجام دهد. برنامه نویسان موفق هیچ گاه بر روی چندین کار و موضوع فکر نمی کنند و وقت خود را فقط بر سر یک کار می گذارند تا کار با موفقیت انجام گیرد. بنابراین باید فقط بر روی اهداف تمرکز کرد و برای اهداف خود راه حل و ایده مناسبی ارائه داد. اگر بر روی موضوعات مختلفی کار کند که هیچ ربطی به کار اصلی وی ندارد می تواند در آینده مشکل ساز باشد. پس هرگاه قصد انجام کار های برنامه نویسی خود را دارید و حتماً بر روی کار خود تمرکز کنید تا بتوانید کار خود را به راحتی انجام دهید و ایده های منحصر به فرد در ذهن شما ایجاد شود.

مطالعه کنید
شروع برنامه نویسی | چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟ 2023

کسب درآمد از تولید محتوا آموزش کاملی برای پولسازی با تولید محتوا است.

کسب مهارت جدید از عادت های یک برنامه نویس پیروز

برنامه نویس های موفق همواره به دنبال کسب مهارت های جدید هستند . به عبارت دیگر یک برنامه نویس پیروز و موفق انعطاف پذیر است، یعنی اگر نیاز باشد از تکنولوژی جدید استفاده کند و خود را با آن تکنولوژی وفق می دهد تا بتواند با استفاده از آن بهترین کارها را انجام دهد. در حقیقت توانایی کسب مهارت از عادت مثبت یک برنامه نویس پیروز و حرفه‌ ای است. یک برنامه نویس موفق هیچگاه از یادگیری مهارت های جدید سر باز نمی‌ زند و همواره به دنبال یادگیری مهارت ها و حرفه های جدید است تا بتواند در شغل خود حرفه‌ ای شود به پیروزی های جدیدی دست یابد. در واقع یک برنامه نویس هیچگاه تسلیم مهارت های گذشته خود نمی شود.

یک برنامه نویس پیروز اگر در یک شرکت یا سازمانی استخدام شود همواره به دنبال یادگیری مهارت های جدید است و فقط به موفقیت های دست یافته اکتفا نمی‌ کند. برنامه نویس پیروز در هر زمان توانایی یادگیری مهارت‌ های جدید را دارد، بنابراین فقط نباید برای یک زبان تمرکز کنید و باید زبان های متداول را یاد بگیرید.  همچنین یک برنامه نویس موفق ضمن اخذ مدارک علوم کامپیوتر همواره به دنبال کسب مهارت در زبان های خاص است. 

یک برنامه نویس پیروز همواره به دنبال یادگیری مداوم است و هر روز در پی کسب تجربه های مفید است تا بتواند در کار خود بهترین باشد و در حرفه خود به عنوان یک برنامه نویس پیروز و حرفه‌ ای شناخته شود تا دیگران به وی اعتماد کنند.

عدم تکرار اشتباهات و فعال بودن از عادت برنامه نویس پیروز 

یک برنامه نویس موفق عادت های ویژه‌ ای دارد و معتقد است که اشتباهات گذشته را باید متوقف کند. به طور مثال اگر در کد نویسی اشتباه می کند باید با تمرین و تکرار کد نویسی را به صورت تخصصی بیاموزد و اشتباهات خود را متوقف کند. در حقیقت یک برنامه نویس موفق اشتباهات خود را به عنوان یک درس تلقی می کند و سعی می‌ کند دیگر اشتباهات خود را تکرار نکند.

یک برنامه نویس پیروز هر روز کد نویسی را تمرین می کند تا بتواند مهارت خود را در حرفه ای خود با تمرین و تکرار زیاد بالا ببرد. یک برنامه نویس پیروز هیچگاه به طور مداوم کار نمی کند تا خسته شود، بلکه در بین کد نویسی به مدت کم استراحت می کند تا ذهن وی خسته نشود.

مطالعه کنید
زبان برنامه نویسی ++C | اطلاعاتی کامل از زبان برنامه نویسی ++C

تمام برنامه نویسان به اهمیت کد در ایجاد مشاغل اطلاع دارند و همواره در تلاش هستند در کد نویسی یک فرد بی نظیر باشند تا به نیاز کسب و کارها را پاسخ دهند و با پیشنهادات و ایده‌های خود از شرکت‌ ها حمایت کنند تا سود کسب کنند. پیروز ترین برنامه نویسان زمان سنج هستند و به موقع در سر کار خود حاضر می شوند و همواره می توانند بر روی مهارت های خود سرمایه گذاری کنند، لذا آن ها همواره در پی رسیدن به دستاوردها و مطالعه کردن مداوم هستند و همواره در شکل گیری و یادگیری مطالب جدید فعال هستند. همچنین آن ها بر روی مواردی که نمی توانند کنترل کنند هیچ گاه تمرکز نمی کنند و همواره در کار خود محتاط هستند.

برنامه نویسی هم به عنوان یکی از راه های راه های کسب درآمد دلاری در منزل در این مقاله معرفی شده است.

تست و اشکال زدایی و برنامه‌ ریزی کردن از عادت پیروز ترین برنامه نویسان

اگر شما مایل هستید در زمان بسیار کمی به اهداف خود برسید باید یک برنامه ریزی موفق داشته باشید. در حقیقت با برنامه‌ ریزی به سرعت می توانید به اهداف خود برسید فقط کافی است قبل از برنامه نویسی به فکر برنامه‌ ریزی باشید اهداف شما سریعتر از آنچه که فکر می کنید محقق شود. یک توسعه دهنده ماهر و با تجربه قبل از هر چیزی مشکل را تجزیه و تحلیل می‌ کند تا بتوانند اشتباه را در کار خود از بین ببرند.

درست است که اشکال زدایی و تست کد زمان بر است اما یک برنامه نویس موفق همواره بعد از آماده شدن کار اشکال زدایی می کند تا بتواند از وقوع اشتباه جلوگیری کند و عادت به تغییر دادن کد و تست و اشکال زدایی کد دارد.

یک برنامه نویس پیروز همواره در حین اشکال زدایی از روش های مختلفی استفاده می کند، لذا اگر روش های متنوع اشکال زدایی را بلد نباشد سعی می کند روش های مختلف را بیاموزد تا بتواند آن ها را در کار خود اعمال کند.  اگر شما می خواهید به مرور زمان برنامه نویسی را یاد بگیرید و به هدف خود برسید باید کد را به اشتراک بگذارید، زیرا این کار یک فرصت استثنایی برای شما است و می تواند مزایای منحصر به فردی برای شما به همراه داشته باشد. با این کار توسعه دهندگان دیگر کد های شما را می بینند. 

توجه کنید که شما باید احساس مسئولیت زیادی داشته باشید تا بتوانید پروژه خود را به صورت درست و در زمان مناسب تحویل دهید.

متاورس از فضا‌های جدیدی است که برای برنامه نویسان حکم بهشت را خواهد داشت.

استفاده کردن از کدهایی که درک آن ها آسان است

در هنگام کد نویسی باید قانون نامگذاری مداوم را در پی بگیرید و می توانید از تو رفتگی ها یا خود شکست استفاده کنید، زیرا این کار در استاندارد سازی کد به شما کمک زیادی می‌ کند. توجه کنید که شما  تنها برای ماشین ها یا کامپیوترها کد نمی نویسید، بلکه ممکن است در آینده بخواهید برای خود هم کد بنویسید و نوشتن کدی قابل درک و فهم بسیار اهمیت دارد. اگر به طور مشترک با کس دیگر کار می کنید قبل از اینکه کد را به اشتراک بگذارید تا کسی بخواند باید در مورد قانون نامگذاری صحبت کنید، با این حال افراد برنامه نویس موفق همواره به قانون های کد نویسی توجه می کنند .

مطالعه کنید
آموزش node js

توجه کنید که اگر کدی را ویرایش می کنید باید به بهترین شکل آن را اشکال زدایی کنید و به موارد جزئی در هنگام کد نویسی توجه کنید. در هر زمان که قصد کدنویسی دارید باید به به توسعه دهنده ای فکر کنید که بعد از شما قرار است روی  کدی که شما نوشته اید کار کند لذا باید به قابلیت نگهداری کد توجه کنید و کدی بنویسید که ضمن داشتن قابلیت نگهداری با سهولت درک شود.

همانطور که خوانایی کد برای شما اهمیت دارد برای توسعه دهندگان دیگر هم دارای اهمیت است، بنابراین باید کدی بنویسید که در زمان کمی درک شود. توجه کنید که باید کد های بنویسید که ضمن اینکه خودتان کد نوشته شده را درک می کنید، توسعه دهندگان دیگر هم بتوانند در زمان کمی کد را درک کنند.

مستند سازی کنید و قبل از نوشتن فکر کنید

داشتن یک خصوصیاتی مانند مستند سازی می تواند از یک عادت خوب برنامه نویس باشد. مستند سازی اهمیت بسیار زیادی برای یک فرد توسعه دهنده یا برنامه نویس موفق است، زیرا ممکن است زمانی که یک کد را می خوانید به مدت زیادی نتوانید هیچ سرنخی در مورد آن پیدا کنید و بنابراین اینجاست که مستندات به شما کمک می کنند. شما می توانید در هنگام کد سازی، مستند سازی هم انجام دهید و برای متغیر ها نام های گویای انتخاب کنید. درست است که انتخاب نام های مناسب برای متغیر می تواند زمان گیر باشد، اما در آینده و بلند مدت موجب صرفه جویی زمان می شود.

درست است که برنامه ریزی داشتن مانند یک نقشه راه است و می تواند راه درست را نشان دهد، در حقیقت قبل از از این که یک اصولی مشخصی در ذهنتان نداشتید شروع به نوشتن کد نکنید، بنابراین اهمیت مشخص کردن اصول اولیه بسیار مهم است. همچنین نوشتن کد های قابل مدیریت اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا صرف زمان زیاد برای تغییر دادن خط به خط متغیرها بسیار کسل کننده و خسته کننده است. بنابراین باید یاد بگیرید کدی بنویسید که در کمترین زمان ممکن با تغییرات دستی اصلاح شود. شما می توانید برای نگهداری متغیرها از آرایه ها استفاده کنید.

برنامه نویسی چیست؟ را بخوانید اگر همچنان نمیدانید برنامه نویسی چیست!

ورزش کردن را فراموش نکنید

شاید اهمیت ورزش کردن را درک نکنید اما یکی از عادت‌ های برنامه نویسان خوب ورزش کردن است. انجام دادن فعالیت های فیزیکی می تواند در سلامت روحی و فیزیکی تاثیرات زیادی بگذارد و کدنویسی و برنامه نویسی یک فرایند کسل کننده و خسته کننده می باشد که می‌ تواند سلامت روحی و فیزیکی را به خطر بیاندازد اما اگر ورزش کنید تا حدود بسیار زیادی می توانید از این خطر ها دور بمانید.

مطالعه کنید
آموزش طراحی سایت با پایتون رایگان

دویدن، کیک بوکسینگ، فیتنس و بوکس، بسکتبال یا والیبال از فعالیت هایی هستند که گردش خون را در مغز و بدن را افزایش می‌ دهند و به دلیل تحرک فراوان موجب سلامت روحی و جسمی شما می شوند همچنین باعث افزایش قدرت ذهنی و حافظه می شوند.

توجه کنید که در برنامه خودتان ورزش کردن را حداقل در هفته ۳ تا۵ روز به مدت یک و نیم ساعت را قرار دهید، زیرا تاثیر زیادی بر روی ذهن و جسم شما می گذارد. اگر شما در طول روز وقت ندارید ورزش کنید پیشنهاد می شود حداقل در روز یک ساعت یا نیم ساعت پیاده روی کنید. توجه کنید که کار کردن با ذهنی باز و با انرژی زیاد تاثیرات زیادی در روند کاری و موفقیت شما می گذارد.

اما برعکس اگر با ذهن خسته کار کنید مطمئنا تاثیرات منفی زیادی بر روی روند کاری شما و کیفیت کار شما می گذارد و به خوبی نمی توانید تمرکز کنید و کد نویسی را به درستی انجام دهید، در نهایت حافظه شما، شما را برای تحویل دادن یک کار با کیفیت یاری نمی‌ کند.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ها

راه اندازی کمپین تبلیغاتی موفق شرکتی و فروشگاهی در سال 2022

[…] عادت های یک برنامه نویس موفق چیست؟ اگر میخواهید اصول موفقیت برنامه نویسان را بدانید مقاله را بخوانید. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *