مجوز های مورد نیاز کسب و کار اینترنتی

?>

کسب و کارهای اینترنتی این روزها محبوب ترین چیز هستند. این افراد به دلیل بستر مناسبی که برای مردم فراهم کرده اند، خرید یا دریافت خدمات را آسان کرده اند. به خصوص این روزها با توجه به شرایط مردم ترجیح می دهند بیشتر خریدهای خود را به صورت مجازی انجام دهند. همچنین به دلیل سهولت دسترسی به اینترنت، اکثر کسب و کارها ترجیح می دهند محصولات و خدمات خود را از طریق فضای مجازی و اپلیکیشن های موبایل معرفی و عرضه کنند.

به همین دلیل امروزه بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی فعال هستند. از آنجایی که اینترنت فضای نسبتا جدیدی است. به خصوص در کشور ما کلاهبرداری و سوء استفاده به راحتی در این فضا انجام می شود. در نتیجه باید برای ساماندهی این مشاغل تدابیری اتخاذ شود تا تقلب و سوء استفاده به حداقل برسد. در ادامه این مقاله تمامی اطلاعات لازم برای صدور مجوز کسب و کار اینترنتی را توضیح خواهیم داد. همچنین مدارک و الزامات مورد نیاز برای اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی را بررسی می کنیم.

مشاوره کسب و کار اینترنتی

مجوز کسب و کار اینترنتی چیست؟

مشتری می‌تواند بزرگ‌ترین سرمایه هر کسب‌وکار در نظر گرفته شود. بنابراین برای حضور فعال در هر زمینه‌ای، آن‌ها نیاز به شناسایی و جستجوی نیازهایشان دارند. این باور غلط است که داشتن یک فروشگاه سنتی بسیار محبوب است و نیازی به اینترنت برای کسب‌وکار خود ندارد. از آنجا که این روز ها شاهد ظهور برند و مارک‌های تجاری کوچک و بزرگ در فضای مجازی هستیم. بنابراین اغلب کسب و کارها باید در مورد انتخاب یک استراتژی موثر برای تبلیغات آنلاین خود به فکر باشند. امکان خرید آنلاین محصولات، استفاده از خدمات پشتیبانی، دسترسی آسان به اطلاعات مورد نیاز و مشاهده نظرات کاربران دیگر، تنها بخشی از خدمات تجارت اینترنتی است. اما برای رسیدن به فضای مجازی و داشتن یک سایت، باید یک سری از گام‌های ابتدایی را بردارید. مجوز کسب‌وکار اینترنتی در واقع مجوز یا مجوزهای صادر شده برای اقدام قانونی در فضای مجازی و اینترنت را صادر می‌کند.

اقدام های اولیه برای راه اندازی مشاغل اینترنتی

در مرحله اول باید زمینه کاری برای فعالیت در اینترنت انتخاب شود. این منطقه انتخاب شده باید متناسب با مهارت ها و تجربه شما باشد. افرادی که مشاغل آفلاین دارند می توانند فعالیت خود را در فضای مجازی ایجاد کنند. برای تازه کار، ایده های خوبی وجود دارد. به عنوان مثال، می توان با کاربران اینترنتی در زمینه تخصصی خود مشورت کرد. یا محتوا را به کار بیندازید و در دامنه خاص تبدیل به یک اینفلوئنسری شوید. همه این ایده ها می توانند پایه ای برای کسب و کارهای اینترنتی شما باشند. حتی برخی از افراد چندین مسیر را برای خدمت انتخاب می کنند. یعنی در کنار داشتن سایت های اینترنتی، فعالیت مستمری در شبکه های مجازی وجود دارد و گمان می رود دارای اپلیکیشن باشد. زیرا اکثر کاربران اینترنت از طریق تلفن همراه وارد اینترنت می شوند. بنابراین استفاده از اپلیکیشن مناسب ایده جذابی برای جلب رضایت این کاربران است.

مطالعه کنید
کسب و کار زود بازده با سرمایه کم

حتی می توانید رقبای فعال در حوزه خود را شناسایی کرده و از آنها ایده بگیرید. اما ایده ورود به ایده نباید شما را مجبور به کپی و کپی کند. پس از انجام تحقیقات کافی و انتخاب دامنه اقدام، باید مجوزهای لازم برای کسب و کار اینترنتی خود را در نظر بگیرید. نوع مجوزها به استراتژی و کانال شما برای فعالیت بستگی دارد و این باعث جلب اعتماد مشتریان می شود.

کسب درآمد از روبیکا

مجوزهای عمومی برای مشاغل اینترنتی

شرایط اخذ مجوزهای عمومی برای کلیه مشاغل اینترنتی یکسان است که نماد و کسب  دو نمونه رایج از مجوزهای عمومی هستند. هزینه صدور هر یک از این مجوزهای عمومی بر اساس نوع فعالیت تعیین شده و متفاوت است. در ادامه این بخش به معرفی هر یک از این مجوزها و شرح شرایط ثبت نام آنها می پردازیم.

شرایط اخذ نماد الکترونیکی برای کسب و کارهای اینترنتی

 نماد اعتماد الکترونیکی آدرسی است که برای فروشگاه اینترنتی صادر می شود. وجود چنین نمادی برای فروشگاه اینترنتی ضروری است و کاربر می تواند با خیالی آسوده خرید خود را انجام دهد. کسانی که چنین نمادی دارند می توانند برای سایت خود استفاده کنند. حتی داشتن این نمایش برای عقد قرارداد با شرکت پست و پرداخت در محل توسط مشتری الزامی است. نماد اعتماد الکترونیک بیشتر در سایت های خدماتی و فروشگاه های آنلاینی است. که کالاهای فیزیکی یا دیجیتالی می فروشند. یعنی سایت های تبلیغاتی و شخصی نیازی به چنین مجوزی ندارند. نمادهای صادر شده توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک دارای دو نوع ستاره و دو ستاره می باشد.

نوع تک ستاره آن برای فروشگاه صادر می شود تا مجموعه ای از مشخصات را داشته باشد. اما اگر این فروشگاه در کنار امکانات مشخص شده قرار گیرد، گواهی امنیتی ssl در تمام صفحات سایت او آپدیت شود، آیکون نماد آن را به دو ستاره ارتقا می دهد.

چک لیست سئو 2022

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز عمومی

اما مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز نماد به نوع شخصیت حقوقی یا حقیقی صاحب سایت بستگی دارد. تمامی این مدارک باید معتبر و به روز باشند. افراد برای دریافت چنین مجوزی نیاز به پروانه کسب یا مجوز فعالیت به همراه عکس مدارک هویتی خود مانند کارت ملی و شناسنامه دارند. اما اشخاص حقوقی باید تمام مدارک زیر را ارائه دهند:

 • کپی اصل شناسنامه
 • سند مربوط به آدرس فعلی شرکت یا مجموعه
 • آخرین تغییرات مرتبط با موضوع فعالیت
 • تصویر آگهی شرکت در روزنامه های رسمی
 • کپی پروانه کسب یا پروانه فعالیت شرکت
 • اسامی اعضای هیئت مدیره
مطالعه کنید
مشاوره کسب و کار اردبیل

الزامات مجوز کسب و کار برای مشاغل اینترنتی

کسب و کارها برای فعالیت در یک زمینه نیاز به مجوز دارند. این مجوز به صاحبان مشاغل اجازه می دهد تا فعالیت کنند و صلاحیت های خود را تأیید کنند. در اخذ جواز کسب، اولویت با افرادی است که مهارت و تخصص لازم را داشته باشند و برای اولین بار است که برای چنین مجوزی اقدام می کنند. در قسمت بعدی به مراحل مورد نیاز برای اخذ چنین گواهینامه ای می پردازیم.

سفارش تولید محتوا

مدارک و مراحل لازم جهت اخذ جواز کسب

اولین قدم برای اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی، ثبت نام در سامانه اصناف می باشد. این سازمان پس از 15 روز نظر نهایی خود را در خصوص صدور یا رد درخواست جواز کسب اعلام خواهد کرد. در صورت پذیرش درخواست، متقاضی 3 ماه فرصت دارد مدارک درخواستی را ارسال کند. این اسناد شامل موارد زیر می باشد؛

 • گواهی معافیت، پایان خدمت یا استخدام برای آقایان
 • گواهی موقعیت تجاری
 • اجاره نامه، سند مالکیت یا مدرکی مبنی بر اقامت در شهر مورد درخواست
 • ۶ قطعه عکس به همراه فتوکپی شناسنامه و کارت بهداشت حرفه ای و محیطی
 • تایید اجرای قانون برای مشاغل خاص
 • گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر و عدم سوء پیشینه
 • سواد داشته باشید یا مدرکی دال بر صلاحیت فنی ارائه دهید
 • داشتن اجازه اقامت یا اجازه کار از وزارت کار و تایید شهروندی

طراحی سایت عمده فروشی

مجوزهای اختصاصی برای کسب و کارهای اینترنتی

اداره اصناف معیارهای مختلفی برای سنجش هر صنف دارد. این معیارها بر اساس نیازها و محصولات مربوط به خود کلاس تعیین می شوند. بنابراین برای کار در یک کلاس خاص، باید به دنبال مجوزهای خاص در آن زمینه باشیم. این نوع مجوزهای تجاری را اختصاصی می نامند. زیرا مختص رشته و فعالیت خاصی است.

مجوزهای کامپیوتری برای مشاغل اینترنتی

در انجمن کسب و کار مجازی چندین کلاس وجود دارد. بنابراین هر فردی بر اساس حوزه فعالیت خود باید مجوز فعالیت در آن حوزه را دریافت کند. این حوزه های انتخابی توسط خدمات یا محصول تولید شده تعیین می شوند. اگر در منطقه خود شغلی پیدا نکردید، می توانید با انجمن کسب و کار مجازی تماس بگیرید. در ادامه به معرفی چند نمونه از مجوزهای تخصصی و مدارک مورد نیاز برای آنها می پردازیم.

مطالعه کنید
کسب درآمد از تولید محتوا معرفی روش های تضمینی و پولساز

طراحی سایت سفارش آنلاین غذا

مدارک مورد نیاز جهت صدور پروانه کسب و کار کامپیوتری

برای دریافت مجوز کسب و کار کامپیوتر برای هر کسب و کاری به مدارک زیر نیاز داریم:

 • کپی مدرک مدیر عامل
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل
 • کپی آخرین اظهارنامه مالیاتی
 • لوگو و گواهی ثبت شرکت
 • کپی کارت ملی مربوط به کلیه اعضای هیئت مدیره
 • تصویر لیستی از بیمه که شامل نام مدیرعامل است
 • تصویر مربوط به اطلاعیه تاسیس شرکت در روزنامه های معتبر

مدارک مورد نیاز جهت اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی

مجوز کسب و کار اینترنتی برای دریافت چنین مجوزی، باید کسب و کار آنلاین خود را بر اساس چک لیست مرکز توسعه تجارت الکترونیک راه اندازی کنید. سپس می توانید برای چنین مجوزی اقدام کنید. پس از طی مراحل صدور این مجوز، به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • گواهی صلاحیت شخصی را از پلیس دریافت کنید
 • گواهی پایان دوره های آموزشی حقوق تجارت و بازرگانی
 • آدرس محل کار یا منزل
 • گواهی معافیت، پایان خدمت یا استخدام برای آقایان
 • گواهی صادره از سازمان امور مالیاتی
 • مصوبه هیأت مدیره در خصوص صدور پروانه کسب به نام مدیر عامل
 • ارائه کارت ملی (برای متقاضیان قانونی)، کارت ملی (برای افراد) و مجوز کار و گذرنامه برای اتباع خارجی

طراحی سایت در سمنان

 ساماندهی مجوز برای کسب و کارهای اینترنتی

مجوزهای سازمانی برای افرادی که در فعالیت های فرهنگی و رسانه های دیجیتال فعالیت می کنند مورد نیاز است. برای دریافت چنین مجوزی باید نام وب سایت خود را در سایت محتوای مجازی ثبت کنید. این سایت زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. این سازمان موارد ارسالی شما را بررسی می کند و در صورت تایید برای شما پیامکی ارسال می کند.

آیا راه اندازی  کسب و کار اینستاگرامی مجوز نیاز دارد؟

در قسمت های قبل در مورد مجوزهای لازم برای کسب و کارهای اینترنتی صحبت کردیم. اما سوال دیگری که مطرح می شود این است که آیا کسب و کار اینستاگرام نیاز به مجوز دارد؟ در کشور ما نظارت کاملی بر کسب و کارهای اینترنتی وجود ندارد و مجوز خاصی برای آن صادر نمی شود. اما برای شخصی که به دنبال کسب و کار قانونی در اینستاگرام است، می توانید یک کد ساختگی صادر کنید. این کد توسط وزارت ارشاد صادر شده است و برای دریافت آن باید مراحل زیر را طی کنید:

 • به سایت ساماندهی مراجعه کرده و در قسمت مربوط به شبکه های اجتماعی درخواست خود را ثبت نمایید
 • آپلود عکس کارت ملی و شناسنامه به همراه صفحه اینستاگرام
 • این وزارتخانه محتوای صفحه اینستاگرام شما و مدارکی که ارسال می کنید بررسی می کند. پس از شناسایی کامل متقاضی، کد امنیتی درخواستی ظرف یک ماه صادر خواهد شد.
 • از زمان صدور کد، تمامی مطالب و صفحات اینستاگرام شما توسط پلیس فتا رصد می شود.
مطالعه کنید
روش های افزایش فروش آنلاین فروشگاه های اینترنتی

هیچ تعهدی برای دریافت این کد وجود ندارد. اما افرادی که به دنبال فعالیت قانونی در اینستاگرام هستند می توانند این مراحل را طی کرده و کد شم را دریافت کنند.

طراحی سایت در بوشهر

چگونگی استعلام مجوز کسب و کار اینترنتی

یک کاربر اینترنتی ممکن است بخواهد قانونی بودن یک وب سایت فروشگاه آنلاین را بررسی کند. برای بررسی و استعلام مجوز کسب و کار اینترنتی باید به سایت انجمن سراسری مشاغل مجازی مراجعه کنید. نام سایت یا دامنه را در قسمت درخواست مجوز این سایت وارد کنید. اگر سایت شما فروشگاهی است و خدمات فروش آنلاین دارد، نام آن در این قسمت ثبت شده نمایش داده می شود.

طراحی سایت در زنجان

سخن پایانی

فرآیند اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی در سازمان ها و ارگان های قانونی کمی زمان بر است. زیرا برای دریافت چنین مجوزهایی باید مدارک زیادی ارائه کرد و مدت زیادی منتظر ماند. اگر مسئولان روند اخذ چنین مجوزی را ساده کنند، فعالیت های قانونی در فضای مجازی افزایش می یابد. اما برای انجام تجارت اینترنتی به صورت قانونی به چنین مجوزهایی نیاز داریم. زیرا اعتمادسازی برای کاربران اینترنت مهمترین اصل فعالیت و پیشرفت در این زمینه است. زیرا این اعتماد باعث دلگرمی مخاطب می شود و احساس راحتی می کند. علاوه بر اخذ چنین مجوزهایی، راه های دیگری نیز برای ایجاد اعتماد وجود دارد. اقداماتی مانند ایجاد بخش پشتیبانی سایت، تدوین قوانین و مقررات خاص، ارتباط با مشتری و… از جمله این راهکارها است. علاوه بر این، انتقاد پذیر باشید و سعی کنید روی نقاط ضعف خود کار کنید. مشتری وقتی احترام و ارزشی که شما برایش قائل هستید را ببیند، بیشتر به شما اعتماد می کند.

درآمد طراحی سایت در ایران به چه شکل است؟

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *