چه سایت هایی داخلی هستند؟

?>

این روزها سایت های زیادی به منظور خدمات رسانی برای کاربران چه به صورت سایت های داخلی و چه به صورت سایت های خارجی در اختیار کاربران قرار دارند و هر کدام از این سایت ها بسته به امکاناتی که ارائه میدهند برخی پر بازدید و برخی از بازدید کمتری برخودارند اما به هر روی به دلایل مختلفی نیز توسط کاربران با شدت و ضعف مورد استفاده قرار میگیرند.

استفاده از سایت های اینترنتی به طور معمول مشمول هزینه هایی برای کاربران است و تقریبا از بعد از رونق استفاده از فضای اینترنتی این موضوع همیشه وجود داشته است. سایت های اینترنتی فضاهایی هستند که به صورت مجازی یک سری خدمات را به کاربران خود ارائه میدهند و در مقابل میزان و حجم استفاده ای که از اینترنت داشته اند هزینه ای را نیز تحمیل میکنند.

بنابراین یکی از مباحثی که در چند سال اخیر مورد بحث و مناقشه بوده است بحث میزان هزینه و ترافیک استفاده از سایت های داخلی و سایت های بین المللی است. تقریبا با استفاده روز افزونی که از فضای اینترنتی میشد و نیاز به دانلود فیلم، موسیقی، برنامه ها و اپلیکیشن ها و… اپراتور های زیادی به ارائه این خدمات پرداختند. لذا بعد از اینکه شرکت های زیادی به ارائه خدمات اینترنتی پرداختند میزان حجم استفاده از اینترنت و هزینه های تحمیلی آن نیز مورد توجه قرار گرفت و این موضوع مطرح شد که سایت های داخلی از سایت های خارجی متمایز شود تا بتوان به این شکل در استفاده از سایت هایی که داخلی هستند میزان هزینه و تعرفه کمتری را به نسبت سایت های خارجی شامل شوند.

 بنابراین زمانی که بحث جدا کردن سایت های داخلی از سایت های خارجی و یا بین المللی مطرح شد هزینه استفاده از سایت های داخلی به نسبت سایت های خارجی نیز کمتر در نظر گرفته شد و لذا ترافیک سایت های داخلی در مقایسه با ترافیک سایت های بین مللی و خارجی کمتر است. لذا شبکه ملی اطلاعات بحث ترافیک سایت های داخلی و خارجی را مورد پیگیری قرار داد و یک سری قوانین برای استفاده از اینترنت و سایت های داخلی در نظر گرفت و یک سری سایت هایی داخلی را معرفی کرد که هزینه و ترافیک آنها به نسبت هزینه و ترافیک سایت های خارجی نیم بها و با 50 درصد تخفیف برای کاربران در نظر گرفته شد تا به این شکل نوعی بهینه سازی را نیز برای کابران در نظر بگیرد.

بنابراین در این مقاله قصد داریم که روند تثبیت سایت های داخلی و هزینه نیم بهای آنها را بیان کنیم و با نحوه شناسایی و معرفی سایت های داخلی آشنا شویم تا هزینه ای نیم بها را برای استفاده از خدمات اینترنتی مختلف پرداخت نمایید با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: درآمد طراحی سایت در ایران

چگونه سایت های داخلی را شناسایی کنیم؟

استفاده از فضای اینترنتی خواه و ناخواه برای همه افراد هزینه هایی را به دنبال دارد و تقریبا اغلب افراد جامعه نیازی مبرم به استفاده از اینترنت دارند و اغلب فعالیت های افراد از طریق اینترنت قابل انجام است لذا در این زمینه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور بهبود استفاده از اینترنت و بهینه سازی فعالیت ها و میزان استفاده از حجم اینترنت افراد سایت های داخلی را از سایت های خارجی تفکیک کرده است و برای سهولت استفاده کاربران در ابتدا لیستی از 500 شبکه اینترنتی داخلی ارائه داد تا مشخص کند که چه سایت هایی داخلی هستند و میزان هزینه تعرفه آنها نیز به صورت نیم بها محاسبه میشود.

مطالعه کنید
چگونه کامپیوتر را به اینترنت گوشی وصل کنیم؟

تمام سایت هایی که نامشان در لیست این 500 سایت قرار داشت دارای تعرفه داخلی هستند و کاربران به راحتی میتوانند با هزینه کم و نیم بها از سایت های داخلی استفاده نمایند. اما در این روش نیز مشکلات خاصی دیده شد و این فهرست 500 تایی چندان مورد پذیرش کاربران قرار نگرفت زیرا در بسیاری موارد مشاهده میشد که برخی از سایت های پر طرفدار کاربران در لیست برخی از اپراتورها قرار ندارند و لذا عدم رضایت کاربران را به دنبال داشت.

از طرفی رفته رفته بر تعداد سایت های داخلی افزوده شد و برخی از سایت ها از این لیست حذف شدند لذا در این راستا شبکه ملی اطلاعات در جهت بهبود شرایط استفاده از اینترنت داخلی و همچنین اصلاح و مدیریت شبکه های ارائه دهنده اینترنت یک پورتال را طراحی و راه اندازی کرد که تمامی سایت های داخلی با قرار دادن آی پی خود در این پورتال در لیست سایت های داخلی قرار میگیرند و هزینه ای نیم بها به نسبت سایت های خارجی دارند.

 راه اندازی این پورتال روشی بسیار کارآمد و مناسب تر از ارائه لیست 500 تایی سایت بود زیرا در این روش به خوبی تمامی سایت هایی که داخلی هستند میتواند یک آی پی برای خود در این پروتال در نظر بگیرند و به راحتی در دسته سایت های داخلی قرار میگیرند و برای کاربران تعرفه ای نیم بها و داخلی را لحاظ میکنند.

در این روش اپراتور های زیادی  به راحتی میتوانند به ارائه خدمات اینترنتی با تعرفه داخلی بپردازند لذا برای دسترسی به این پورتال شما از دو طریق میتوانید اقدام نمایید که به شرح زیر است:

http://ito.gov.ir

icip.ito.gov.ir

سایت هایی که دارای تعرفه داخلی هستند میتوانند آی پی یا دامنه و آدرس عددی خود را در این لینک ها قرار دهند و خدمات تعرفه نیم بها را ارائه دهند. به این منظور هر سایت داخلی به راحتی میتواند از این پرتال استفاده کند و جز سایت های داخلی قرار بگیرد از طرفی بسیاری از کاربران به راحتی میتوانند با ورود به این پورتال از لیست سایت هایی که دارای تعرفه داخلی هستند کسب اطلاع کنند  و با اطلاع از تعرفه های این سایت ها نسبت به انجام فعالیت های خود و استفاده از خدمات این سایت ها اقدام نمایند.

در حقیقت حُسن ایجاد این پروتال توسط سازمان ارتباطات و اطلاعات این بود که کاربران به راحتی میتوانند به لیست سایت های داخلی دسترسی داشته باشند و از طرفی تعداد زیادی از سایت های محبوب و پر استفاده از طرف کاربران نیز در لیست سایت های با تعرفه داخلی قرار گرفته است و در این شیوه بهینه سازی بسیاری مناسبی در جهت استفاده از اینترنت برای کاربران در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: آموزش طراحی سایت با پایتون

آیا همه سایت های داخلی دارای ترافیک نیم بها هستند؟

با توجه به آنچه تاکنون مطرح شد دانستیم که طی چندین مرحله سازمان ارتباطات و اطلاعات سعی بر این داشته است تا استفاده از فضای اینترنتی را برای استفاده کاربران به صورت هدفمند بهینه سازی کند و لیست هایی را برای استفاده کاربران از تعرفه هایی نیم بها برای سایت های داخلی در نظر گرفته است اما اکنون این سوال مطرح میشود که آیا  همه سایت های داخلی دارای هزینه نیم بها هستند؟ آیا امکان دارد که یک سایت داخلی هزینه نیم بها نداشته باشد؟ طبیعتا با توجه به مسائلی که تا کنون مطرح شد این سوال نیز مطرح است و اغلب افراد این پرسش را دارند.

مطالعه کنید
چگونه کامپیوتر را به اینترنت گوشی وصل کنیم؟

 لذا در پاسخ باید گفت خیر لزوما هر سایت داخلی دارای ترافیک و تعرفه نیم بها نیست بلکه فقط سایت هایی دارای هزینه و ترافیک نیم بها هستند که آی پی آنها در پورتال شبکه ملی اطلاعات ثبت شده باشد بنابراین با قطعیت پاسخ به این سوال منفی است و فقط تعدادی مشخص از سایت های داخلی در این پورتال قرار دارند و به عبارتی برخی از این سایت ها دارای تعرفه نیم بها هستند. لذا برای دانلود و یا استفاده از خدمات سایت های مختلف به خصوص برای دانلودهایی که حجم بالایی دارند قبل از استفاده حتما به آی پی آنها  در این پورتال دقت داشته باشید و بررسی کنید که آیا جز سایت های داخلی و تعرفه نیم بها هست یا خیر لذا بعد از بررسی آن اقدام به استفاده از خدمات اینترنتی آن بپردازید.

با وجود همه این ها سایت هایی که در این پورتال وجود دارند اغلب سایت های پر طرفدار کاربران  هستند و به این معنی که اغلب سایت های کاربردی و ضروری برای کاربران در این پورتال وجود دارد و میتوان گفت تقریبا اغلب سایت های داخلی توانایی پوشش خدمات به همه کاربران را دارند زیرا همانطور که در ادامه ذکر خواهد شد در مورد موضوعات و مسائل مختلف و مورد نیاز کاربران ایرانی سایت هایی طراحی و به صورت نیم بها در حال خدمات رسانی  هستند و مشکل چندانی در استفاده برای کاربران ایجاد نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت در اردبیل

مزیت های استفاده از سایت های داخلی

از زمانی که طرح بهینه سازی و هزینه نیم بهای سایت های داخلی مطرح شد قطعا مزیت های خاص خود را نیز به همراه داشته است که این روند در سیر تکاملی خود رضایت کاربران را نیز به دنبال داشته و به این شکل نیز مورد استقبال قرار گرفته است لذا اصلی ترین مزیتی که میتوان برای سایت های داخلی در نظر گرفت هزینه نیم بها و 50 درصد تخفیف در ترافیک آن به نسبت سایت های خارجی است. در حقیقت سایت های داخلی به راحتی خدمات زیادی را برای مخاطبان فارسی زبان ارائه میدهند و در کنار تخفیفی که برای هزینه و تعرفه آن در نظر گرفته اند میزان استفاده و بازدید از این سایت ها را نیز افزایش داده اند.

از طرفی با راه اندازی این پورتال با دسته بندی موضوعی که در سایت ها ایجاد شده است به راحتی میتوانید در هر حوزه و زمینه ای از سایت های داخلی نیز استفاده کنید حوزه هایی نظیر سایت های دانشگاهی، فروشگاهی، خدمات بانکی، گردشگری، سایت های دانلود فایل و موزیک و ویدیو و… در تمامی این زمینه ها شما به راحتی انبوهی از سایت های داخلی را پیش رو خواهید داشت که به راحتی با هزینه ای نیم بها خدمات اینترنتی را در اختیار شما قرار میدهند.بنابراین شما میتوانید با استفاده از سایت های داخلی هم به راحتی از خدمات مختلف استفاده نمایید و هم هزینه ای کمتر را برای استفاده از خدمات و جستجوهای خود پرداخت نمایید.

مطالعه کنید
چگونه کامپیوتر را به اینترنت گوشی وصل کنیم؟

شاید در گذشته ای نه چندان بودند سایت های داخلی که خدمات  چندان مناسبی را ارائه نمیداند و یا اساسا در ارائه خدمات چنان ضعیف و خالی از تنوع بودند که اغلب فعالیت های افراد و استفاده از خدمات اینترنتی به سایت های خارجی منتهی میشد اما امروزه با توجه به تنوع  در طراحی سایت ها با خدمات مختلف این امکان ایجاد شده است که سایت های متنوع با ارائه خدمات مختلف مورد استفاده تعداد زیادی از کاربران ایرانی قرار بگیرند لذا به راحتی میتوان گفت که اغلب سایت های داخلی که با تعرفه نیم بها هستن بسیار مورد استفاده مخاطبان و کاربران قرار گرفته است و لذا از مزایای آن نیز به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرد.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت در بوشهر

معرفی برخی از سایت های داخلی

بنابر آنچه که گفته شد لذا اکنون برای سهولت در کار شما به معرفی اجمالی  برخی از پر بازدید ترین سایت ها با تعرفه نیم بها داخلی میپردازیم تا بتوانید با استفاده از این خدمات و پرداخت هزینه نیم بها از امکانات مناسب و بیشتری نیز استفاده نمایید.

برخی از سایت های دانلود موزیک، فیلم و ویدیو به شرح زیر است

آپارات، تلوبین، فیلیمو، آپ تی وی، تماشا، فیلم تو سریال، نماوا، به موزیک، ایران صدا، آنتن، فیلم گردی، لنز، نمایش، تماشاخونه، میهن ویدیو، نیکی دیلی، فیلم نت، دوستی ها و…

برخی از سایت های دانلود فایل و برنامه

دانلود فارسی، دانلود لی، کافه بازار، مایکت، فایل نیکو، پاتوق یو، میهن فایل، پرشین جی اف ایکس، پی سی افزار، سافت98، سافت گذر،  یاس دانلود و…

برخی از سایت های خدمات اینترنتی

سرور پارس، هاست ایران، ایرنیک، ای نماد، برتینا، ایران دی ان اس، ورد پرس فارسی، هاست رایگان، گپ، اسنپ، آی وحید، پیوندها، سینما تیکت، موبایل کمک، سروش، بیان، پاچارمیل، اسکای روم، زولا، ایران کد و…

برخی از سایت های خبر گزاری فارسی

صدا و سیما، ورزش3، قطره، تی نیوز، آخرین خبر، روزنامه مردم سالاری، خبرگزاری تسنیم، روزنامه خراسان،  دنیای اقتصاد، باشگاه خبرنگاران جوان، خبر گزاری فارس و…

برخی از سایت های فروشگاهی

دیجی کالا، فروشگاه افق کوروش، فروشگاه شهروند، میهن مارکت، فروشگاه بنک چی، فروشگاه پیکسل، جانبی، بیار، شیکسون، ایران اسپورت، دیجی اسپورت، آپرا شاپ، گوشی شاپ، گاج مارکت و…

سایت های بانک ها

بانک ملی، بانک تجارت، بانک رفاه کارگران، بانک قوامین، بانک پاسارگاد، بانک رسالت، بانک رفاه، بانک ملی ایران، پست بانک، بانک سپه، بانک آینده، بانک ایران زمین و…

سایت های رسمی و دولتی

وزارت آموزش و پرورش، سازمان تامین اجتماعی، سازمان غذا و دارو، راهور، پلیس، اتاق بازرگانی، وزارت فرهنگ، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، شرکت پست، سازمان ثبت اسناد،  وزارت تعاون، حوزه علمیه خواهران، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، گمرک جمهوری اسلامی و…

سایت اپراتورها

همراه اول، ایرانسل، رایتل، شاتل، پیشگامان، شاتل لند، شرکت مخابرات ایران، آسیاتک، رهام داتک، پارس آنلاین و…

مطالعه کنید
چگونه کامپیوتر را به اینترنت گوشی وصل کنیم؟

برخی از سایت های خرید بلیط گردشگری

علی بابا، آژانس هواپیمایی آسمان، الی گشت، رسپینا24، لحظه آخر و…

برخی از سایت های مجله اینترنتی

تصویر زندگی، تبیان، برترین ها، چیدانه، دلگرام، تک نت 24، پلازا، راسخون و…

سایت های ساخت وبلاگ

رزبلاگ، پرشین بلاگ، کوثر بلاگ،  لاکس بلاگ، میهن بلاگ و…

برخی از سایت های دانشگاهی

دانشگاه تهران، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علمی کاربردی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی و…

برخی از سایت های بورس

بورس اوراق بهادار، تالار بورس، سمات، کارگزاری مبین سرمایه، کدال و…

سایت هایی که که در بالا ذکر شد برخی از سایت هایی بود که جز سایت های داخلی و دارای تعرفه نیم هستند و شما میتوانید با استفاده از این سایت ها هزینه ای نیم بها نسبت به ترافیک سایت های خارجی داشته باشید. این سایت اغلب سایت های بسیار پر بازدید هستند  و به صورت موضوعی برای شما دسته بندی شدند تا شما بتوانید به سادگی و در مورد هر موضوعی که نیاز به استفاده از سایت داخلی داشته باشید در اختیار شما باشد بنابراین اگر در این میان سایت هایی در دسته بندی موضوعی شما قرار نداشت همانطور که ذکر شد شما میتوانید به راحتی با بررسی آی پی سایت های مورد نظر خود در پورتال های ذکر شده نسبت به تعرفه ها و داخلی بودن سایت ها اطمینان حاصل کنید زیرا هستند سایت هایی که جز سایت های داخلی هستند اما در دسته بندی موضوعی قرار نگرفته اند اما توسط کاربران استفاده میشوند و دارای تعرفه نیم بها و جز سایت های داخلی به حساب می آیند.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت در سمنان

سخن آخر

یکی از دغدغه هایی که این روزها مورد توجه کاربران و سازمان ارتباطات و اطلاعات قرار گرفته است بحث ترافیک سایت های داخلی نسبت به سایت های خارجی است. لذا این سازمان در طی چند ساله اخیر در جهت بهینه سازی فعالیت های اینترنتی برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی را موظف دانسته است تا لیستی از سایت های داخلی با تعرفه نیم بها را در اختیار کابران قرار دهند.

از طرفی با توجه به مشکلات عدیده ای که در این روش بوجود امد و اغلب برخی از سایت ها منسوخ و یا در لیست سایت های داخلی با تعرفه نیم بها وجود نداشت اینبار سازمان ارتباطات و اطلاعات برای راحتی کاربران یک پروتال را راه اندازی کرد و با استفاده از این پورتال اغلب سایت های داخلی میتوانند در ان آی پی خود را ثبت کنند تا کاربران بتوانند به راحتی سایت های داخلی را شناسایی کنند و از خدمات آنها استفاده نمایند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *