آموزش cmd | کاربردی ترین دستورات cmd

?>

شاید تاکنون واژه CMD را شنیده اید و همچنین محیط آن را دیده باشید، واژه CMD مخفف Command Prompt است و یک برنامه کاربردی در ویندوز بشمار می رود، CMD یک برنامه برای اجرای دستورات مورد نظر در محیط ویندوز است، شما با این دستورات امکان هر نوع کاری را نیز خواهید داشت.

همان طور که میدانید cmd یک برنامه کاربری است که همراه ویندوز به شما نیز ارائه می شود و قابلیت های متعددی دارد تنها کافیست فرمان دلخواه خود را بنویسید تا با تحلیل های انجام شده در کسری از زمان پاسخ سوال خود را دریافت کنید، این برنامه قابلیت های زیادی دارد که از جمله آن ها قابلیت گرفتن بک آپ در زمانی است که ویندوز شما دچار مشکل جدی نیز شده باشد.

برای کار کردن با سیستم عامل از طریق خط فرمان باید از دستورات آن نیز استفاده کرد که در محیط گرافیکی هر برنامه برای خود یک رابط کاربری گرافیکی نیز دارد، اما در خط فرمان دیگر هیچ محیط گرافیکی وجود ندارد و در واقع با یک محیط مبنی بر متن روبرو هستیم که با دستورات قابل کنترل و قابل مدیریت هستند، به عبارت دیگر هر کاری که بخواهیم با خط فرمان انجام دهیم باید به صورت متنی انجام دهیم، مثلا اگر بخواهیم فایل ها و پوشه ها را بررسی کنیم باید از دستور آن استفاده کنیم و در نهایت آنچه که به ما نمایش داده می شود در خروجی فقط متن می باشد.

دستورات خط فرمان ویندوز

دستورات در واقع همان نرم افزارهایی هستند که برای خط فرمان نوشته شده اند، همانطور که Google Chrome و Firefox یک نرم افزار محسوب می شوند دستورات هم نرم افزارهای می باشند که محیط گرافیکی ندارند و از طریق رابط کاربری خط فرمان قابل دسترس و قابل استفاده نیز می باشند.

مطالعه کنید
نصب و راه‌ اندازی اینترنت استارلینک [آموزش جامع استارلینک]

به صورت کلی در خط فرمان دو نوع دستور وجود دارد، یک دستورات داخلی، دو دستورات خارجی، دستورات داخلی فایل اجرایی جداگانه نسبت به خط فرمان نداشته و در واقع در خود خط فرمان می باشند، اما دستورات خارجی همانند دیگر برنامه ها دارای فایل اجرایی جداگانه می باشند و فقط از طریق خط فرمان نیز قابل دسترس هستند.

نحوه کار با cmd

اگر می خواهید نحوه کار کردن با خط فرمان ویندوز را فرا بگیرید ابتدا باید خط فرمان ویندوز و یا همان CMD را اجرا کنید، برای اجرا کردن CMD روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه بررسی می کنیم:

  • اولین و ساده ترین روش در اجرای CMD جستجو کردن آن در منوی Start نیز می باشد، کافیست کلمه CMD یا را در منوی استارت جستجو کنید و پس از ظاهر شدن آیکون CMD روی آن کلیک کرده تا Command Prompt به صورت استاندارد اجرا شود.
  • روش دیگری که می توانید از طریق آن به CMD دسترسی پیدا کنید نگه داشتن کلید های Start + X می باشد، پس از نگه داشتن این کلید ها می توانید گزینه Command Prompt یا Power Shell را انتخاب کنید و روی آن کلیک کرده.
  • اگر می خواهید خط فرمان ویندوز را از یک مسیر مشخصی در درایو کامپیوتر خود اجرا کنید ابتدا باید در My Computer به آن مسیر رفته و سپس کلید Shift را روی کیبورد نگهدارید و بعد از آن راست کلیک کنید تا گزینه PowerShell یا Command Prompt به راست کلیک شما نیز اضافه شود.

خط فرمان ویندوز قدرتمند تر از محیط گرافیکی آن می باشد؟

خط فرمان از محیط گرافیکی پیشرفته تر و قدرتمند تر است اما برای کاربران حرفه ای نه کابران عادی، اکثر کارهای که می توان در محیط گرافیکی انجام داد را می توان در محیط خط فرمان نیز انجام داد، مثلا همانطور که می شود با Explorer در ویندوز فایل ها و پوشه ها را بر اساس تاریخ آن ها مشاهده کرد در خط فرمان هم می توان اینکار را انجام داد اما پیشرفته تر، مثلا می توان فهرست فایل ها را بر اساس آخرین زمان دسترسی بررسی کرد.

مطالعه کنید
چگونه کامپیوتر را به اینترنت گوشی وصل کنیم؟

جدا از آنکه خط فرمان عملکرد پیشرفته تری دارد، توانایی های بیشتری هم نسبت به محیط گرافیکی دارد، مثلا خیلی از ابزارها مثل Ping و Tracert و SFC و غیره فقط در خط فرمان قابل دسترس است و محیط گرافیکی ندارند.

چرا باید از خط فرمان استفاده کنیم؟

کاربران در گذشته برای استفاده از سیستم عامل مجبور بودن تا از رابط کاربری خط فرمان استفاده کنند چراکه سیستم عامل محیط گرافیکی ندارند، با گذشت زمان برنامه نویسان و توسعه دهندگان، سیستم عامل را توسعه داده و به آن محیط گرافیکی را اضافه کردند تا کاربران نیز بتوانند با سرعت بیشتری نسبت به محیط خط فرمان کارهای خود را با سیستم عامل انجام دهند.

چگونه از فایل ها و پوشه ها در CMD کپی بگریم؟

کپی گرفتن در خط فرمان کار سختی نیست فقط کافی است از دستور Copy استفاده کنیم و ابتدا مسیری که می خواهیم فایل ها از آنجا کپی گرفته شود را مشخص می کنیم و سپس مسیر مقصد را نیز مشخص می کنیم.

دستورات کاربردی cmd

دانلود لیست کامل دستورات کاربردی cmd pdf

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *